Prediyabetli bireylerin sağlık inancı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of health belief and related factors of individuals with prediabeties
- Tez No: 700275
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma prediyabetli bireylerin sağlık inancı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir araştırma hastanesinin diyabet polikliniğine gelen, prediyabet tanısı olan 150 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, Bireysel Bilgi Formu ve Diyabetli Hastalarda Sağlık İnanç Ölçeği (DHSİMÖ) kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H testi ile yapılmış ayrıca Post-Hoc testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, prediyabetli bireylerin; en düşük puan ortalamasının DHSİMÖ algılanan duyarlılık alt boyutundan, en yüksek puan ortalamasının ise algılanan ciddiyet alt boyutundan alındığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the health beliefs and associated factors of prediabetes individuals. The sample of the study consisted of 150 patients with prediabetes diagnosed who came to the diabetes outpatient clinic of a research hospital. The research data were obtained by face-to-face interview technique using the Individual Information Form and the Health Belief Scale (DHSİMÖ) in Patients with Diabetes. Mann Whitney U Test and Kruskal-Wallis H test were applied from nonparametric tests to determine whether there was a significant difference between sociodemographic and health-related data, and posthoc test was used to determine the direction of difference in cases where significant differences were detected in the Kruskal-Wallis H test. According to the results of the study, when looking at the DHSMÖ score averages of individuals with prediabetes; the highest score average is taken from the perceived severity sub-dimension and the lowest score average is taken from the perceived sensitivity sub-dimension.