Laparoskopik üst üriner sistem cerrahilerinde transversus abdominis plane blok uygulanan ve uygulanmayan hastalarda postoperatif ağrı ve komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pain and complications in patients with and without transversus abdominis plane block in laparoscopic upper uri̇nary tract surgeries
  1. Tez No: 807693
  2. Yazar: BİLAL ÇELİKÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT BAYKAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Üroloji, Anesthesiology and Reanimation, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Minimal invaziv cerrahilerde postoperatif ağrı yönetiminde uygulanan multimodal yaklaşımda rejyonal yöntemlerin önemli bir yeri vardır. Bu yöntemlerden olan transversus abdominis plane (TAP) blok son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Laparoskopik üst üsriner sistem cerrahisi planlanan hastalarda ultrason (USG) eşliğinde preoperatif TAP blok yapılan grup ile TAP blok yapılmayan kontrol grubunu postoperatif ağrı durumu, ilaç kullanımı ve yan etkilerini, postoperatif hasta konforunu prospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Üroloji kliniğimizde 2022 Kasım - 2023 Haziran tarihleri arası böbrek, üreter tümörü veya taşı, böbrek kisti, böbrek atrofisi, üreteropelvik darlık sebepleriyle laparoskopik üst üriner sistem cerrahisi yapılması planlanan 18-85 yaş arası oryante ve koopere olan, çalışmaya katılmayı kabul eden, aktif enfeksiyonu olmayan, kanama diyatezi normal olan hastalar, gebe olmayan, ağır komorbid hastalıkları, obezitesi ve geçirilmiş batın cerrahileri olmayan hastalar çalışmaya dâhil edildi. Hastalar randomize kontrollü olarak sırayla ilk 21 kişi kontrol grubu, ikinci 21 kişi çalışma grubu olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna TAP blok yerine postoperatif ağrı durumuna göre intravenöz analjezik ilaç uygulandı. Çalışma grubuna genel anestezi indüksiyonu sonrası anestezi uzmanı tarafından USG eşliğinde unilateral TAP blok uygulandı. Postoperatif ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS) skorları (1. 2. 6. 12. ve 24. Saat) kullanıldı. VAS skoru 4 ve üstü olan hastalara intravenöz olarak sırayla önce tramadol, sonra parasetamol uygulandı. Kullanılan analjezik miktarları ve türleri, gelişen yan etkiler, ateş, atelektazi, postoperatif mobilite, gaz çıkışı, dren, taburculuk, hemogram, glomerüler filtrasyon hızı (GFR) takibi ve olası komplikasyonlar prospektif olarak araştırıldı. v Bulgular: Çalışmaya toplam 42 olgu dâhil edildi. Bu hastaların 16'sı kadın, 26'sı erkekti. Gruplar karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (BMİ), sigara kullanım oranı, komorbid hastalık, tanı ve tedavi türü, taraf dağılımı, operasyon süresi anlamlı (p>0,05) farklılık göstermemiştir. TAP blok yapılan grupta 1.saat, 2.saat, 6.saat, 12.saat VAS skorunu TAP blok yapılmayan gruptan anlamlı (p0,05) farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
AİM: Regional methods have an important place in the multimodal approach applied in postoperative pain management in minimally invasive surgeries. Transversus abdominis plane (TAP) block, which is one of these methods, has become very popular in recent years. We aimed to prospectively compare the postoperative pain status, drug use and side effects, and postoperative patient comfort in the ultrasound (USG) guided preoperative TAP block group and the control group without TAP block, in patients scheduled for laparoscopic upper urinary tract surgery. MATERIAL AND METHODS: Between November 2022 and June 2023 in our urology clinic, oriented and cooperative patients between the ages of 18-85 who are planned to have laparoscopic upper urinary system surgery due to kidney, ureter tumor or stone, kidney cyst, kidney atrophy, ureteropelvic stenosis, who agree to participate in the study, who do not have active infection. Patients with normal bleeding diathesis, non-pregnant, without severe comorbid diseases, obesity and previous abdominal surgeries were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as the first 21 patients in the control group and the second 21 patients in the study group. Intravenous analgesic medication was administered to the control group instead of TAP block, depending on the postoperative pain status. After the induction of general anesthesia in the study group, unilateral TAP block was performed by the anesthesiologist under ultrasound guidance. Visual Analogue Scale (VAS) scores (1st, 2nd, 6th, 12th and 24th hours) were used for postoperative pain assessment. Patients with a VAS score of 4 and above were administered intravenously first tramadol and then paracetamol, respectively. The amount and types of analgesics used, side effects, fever, atelectasis, postoperative mobility, gas discharge, drain, discharge, hemogram, glomerular filtration rate (GFR) follow-up and possible complications were investigated prospectively. RESULTS: A total of 42 cases were included in the study. Of these patients, 16 were female and 26 were male. Age, gender, BMI, smoking rate, comorbid disease, type of diagnosis and treatment, side distribution, operation time did not differ significantly between the groups (p>0,05). We found that the 1st hour, 2nd hour, 6th hour, and 12th hour VAS scores were significantly lower (p0,05) in the 24th hour VAS score.