Monoblok hadde sıvı yağlama sistemleri için manyetik seperatör tasarımı
Magnetic separator design for monoblock rolling liquid lubrication systems
  1. Tez No: 700286
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DEMİRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Monoblok haddeleme tezgâhlarında yer alan makinalar ve parçaları birbiriyle uyum içinde çalışmaktadır. Makina elemanlarının doğru ve verimli bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmelerini sağlamak için yağlama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu durum yağlama makina performansını, hassasiyetini ve arızasızlığını direkt olarak etkileyebilecek faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca, makinelerde kullanılan filtre, yatak, rulman, mil, dişli gibi aksamlar düzgün bir yağlama sonucu sorunsuz çalışmaktadır. Monoblok hadde sıvı yağlama sistemlerinde kullanılan yağlama yağları yüksek performanslı sirkülasyon yağları arasında yer almaktadır. Sistem için özel olarak seçilen bu yağlar yataklar, rulmanlar, şaftlar, dişliler, redüktörler gibi aksamların yağlamasında kullanılmaktadır. Kullanılan yağda, haddeleme prosesinden kaynaklı tufal karışması başta olmak üzere, pompa hasarları, rulman hasarları ve filtrelerin yırtılmasından dolayı kirlilik meydana gelmektedir. Bu durum sistemde kullanılmakta olan filtrelerin çok sık değiştirilmesine ve yağın tekrardan kullanılamamasına sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında, kangal haddehanesinin genel hatlarından, monoblok haddenin özelliklerinden, monoblok sistemlerde kullanılan hadde yataklama türlerinden, monoblok haddede kulllanılan yağlama sistemi ve yağlama sistemi ekipmanlarından ve yağ kirliliğin sebep olduğu etkenlerden bahsedilmiş olup, monoblok haddelerde kullanılan yağın tekrar kullanılması için manyetik tufal seperatörü tasarımı yapılmıştır. Bu çalışma; monoblok haddesi bulunan kangal haddehanelerinde kullanılan yağlama sistemlerindeki yağın tekrar kullanılabilmesi için yağın manyetik seperatör kullanarak tufalden ayrıştırılmasını ve yeniden kullanılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The machines and their parts which in the monoblock rolling stands work in harmony with each other. Lubrication systems must be used to ensure that machine elements work efficiently. Lubrication is one of the factors that can directly affect machine performance, precision and failure. Components such as filters, bearings, bearings, shafts and gears used in the machines operate smoothly as a result of proper lubrication. The lubricating oil used in monoblock rolling liquid lubrication systems are high performance circulation oils. These oils, specially selected for the system, are used in the lubrication of components such as bearings, shafts, gears, and reducers. Scale contamination occurs in the oil used due to pump damage, bearing damage and filter rupture. This causes the oil not to be reused in the system and the filters to be constantly changed. In this thesis, general lines of the coil rolling mill, features of the monoblock mill, rolling bearing types used in the monoblock systems, introduction of the lubrication system and lubrication system equipment used in the monoblock mill, and factors caused by oil pollution were mentioned, and a magnetic scale separator was designed to reuse the oil used in monoblock rolling mills. This study aims to separate and reuse the oil from scale using magnetic separators so that the oil in the lubrication systems used in the coil rolling mills with monoblock mills can be reused.