Yemleme oranlarının farklı sıcaklıklarda kırmızı bataklık kerevitlerinin (Procambarus clarkii) büyüme performansı, kabuk değiştirme frekansı, karapas renklenmesi ve azot boşaltımı üzerine etkileri
Effects of feeding rates on growth performance, molting frequency, carapace coloration and total ammonia-nitrogen excretion of red swamp crayfish (Procambarus clarkii) at different temperatures
  1. Tez No: 700299
  2. Yazar: KEMAL BURAK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KARADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kırmızı bataklık kereviti (Procambarus clarkii) dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan kerevit türüdür. Bu sebeple, türün kültür ortamındaki besleme düzeyinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, iki farklı sump sisteminin (300 L) sıcaklıkları 18 (DS, düşük sıcaklık) ve 28 °C (YS, yüksek sıcaklık) olarak ayarlanmış ve üç farklı yemleme oranı (vücut ağırlıklarının %3, 4 ve 5'i) ile altı farklı deneme grubu oluşturulmuş (DS3, DS4, DS5, YS3, YS4 ve YS5) ve kırmızı bataklık kerevitlerinin büyüme performansları, kabuk değiştirme frekansları, karapas renklenmesi ve toplam amonyak-nitrojen boşaltım oranları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Red swamp crayfish (Procambarus clarkii) is the most widely cultivated crayfish in the world. For this reason, it is very important to determine the feeding level of the species in the culture conditions. In this study, the temperatures of two different sump systems (300 L) were set as 18 (DS, low temperature) and 28 °C (YS, high temperature) and six different feeding rates (3, 4, and 5% of body weight) were used. Different experimental groups were formed (DS3, DS4, DS5, YS3, YS4 and YS5) and the growth performances, molting frequencies, carapace coloration and total ammonia-nitrogen excretion of red swamp crayfish were investigated.