Trafik verilerinin üretilmesinde makine öğrenmesi yönteminin kullanımı
Using machine learning method in generation of traffic data
  1. Tez No: 700315
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ulaştırma ve trafik problemleri, dünyanın farklı ülkelerinde öncelikli olarak sıralanmaktadır. Sosyal boyutları nedeniyle toplumu doğrudan ilgilendirmekte ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu kapsamda, trafik yönetimi ve trafik güvenliği gibi konular güncelliğini korumakta ve gelişen teknoloji ile beraber farklılaşmaktadır. Günümüzde trafiğin kontrolünün sağlanmasında geleneksel kontrol tekniklerine ek olarak ileri ve yeni teknolojiye uygun trafik kontrol teknikleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bunların başında yapay zeka (artificial intelligence, AI) teknikleri gelmektedir. Artık birçok trafik kontrol ve takip sistemleri kameralar ile takip edilmektedir. Kamera görüntülerinden sağlanan veriler analiz edilerek trafik yönetiminde birçok fayda sağladığı görülmektedir. Bu makalede trafik problemlerinin çözümleri için veri sağlanması ve şehir içi ortamlarda yapay zeka uygulamalarının ulaşımda kullanım alanları incelenmektedir. Yapılan çalışmada ise trafik yönetimi alanında kullanılacak sağlıklı verilerin, en yüksek doğruluk oranında elde edilebilmesi adına makine öğrenmesi yöntemlerinden derin öğrenme teknolojisi modelleri uygulanarak performansları analiz edildi. Bu modeller, video kayıtları üzerinden nesne tanımlama ve görüntü işleme işlemleri yapılarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
Transportation and traffic problems are prioritized in different countries of the world. Due to its social dimensions, it directly concerns the society and affects the quality of life. In this context, issues such as traffic management and traffic safety remain up-to-date and differentiate with the developing technology. Today, in addition to traditional control techniques, advanced and new technology-appropriate traffic control techniques have been used to control traffic. At the beginning of these are artificial intelligence (AI) techniques. In this article, providing data for the solutions of traffic problems and the use of artificial intelligence applications in transportation in urban environments were examined. In the study, the performances were analyzed by applying deep learning technology models, one of the machine learning methods, in order to obtain the healthy data to be used in the field of traffic management with the highest accuracy. These models were applied by making object identification processes over video recordings.