Use of commercial floating car data (FCD) to determine spatio-temporal changes in urban arterial traffic characteristics
Kentsel ana arter trafik karakteristiklerinin mekansal-zamansal değişimlerinin belirlenmesinde ticari hareketli araç verisinin kullanımı
  1. Tez No: 824566
  2. Yazar: MAZHAR MERT KÜRKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN, PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ulaşım, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Transportation, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türkiye'de giderek artan hareketlilik ve otomobil sahipliği nedeniyle, kentsel trafik sıkışıklığı büyüyen bir sorundur. Ancak, planlama ve trafik verilerinin eksiliğinden dolayı, etkin trafik yönetimi çözümleri geliştirmek zordur. Günümüzde, araçlarda bulunan Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) kullanan navigasyon ekipmanları, araçların mekansal-zamansal olarak sürekli takibini olanaklı kılmakta, böylece içinde bulundukları araçların izlenmesini sağlayan büyük veri setlerinin üretilmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu büyük verinin işlenmesi, sokak segmentleri için ticari olarak mevcut zamana bağlı seyahat süresi veya hızı olan dakikalık Hareketli Araç Verisi (FCD) sağlamaktadır. Üretilirken bazı nitelik kayıpları olmasına rağmen FCD, kentsel arterlerde dahi trafik sıkışıklığının belirlenmesi ve takibi için bir olanak sunar. Ticari FCD'nin kullanımı, bu çalışmanın ana odak noktası olan görselleştirme ve analiz araçlarının geliştirilmesini gerektirmektedir. Sayısal ve grafik sonuçlar oluşturmak için 2016 ve 2017 yıllarına ait Ankara'da büyük bir kentsel koridordaki FCD değerlendirmesi kullanılmıştır. Arşivlenen FCD, yapılandırılmış bir mekansal veritabanında saklanır ve yönetilir. Mekansal-zamansal hız değişimlerini ortaya çıkarması ve trafik karakteristiklerini görselleştirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir araç geliştirilmiştir. FCD, hız değişimlerine göre trafik örüntüsü ifade eden kriging analizlerinde kullanılmıştır. Mekansal enterpolasyonlarda Ordinary Kriging (OK) yöntemi kullanılırken, analiz ve görselleştirmeler, jeoistataistiki analiz araçları yardımıyla Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) üzerinden gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler, sabah ve akşam zirve saatlerindeki hız değişimlerini dikkate alırken, mevsimsel ve aylık farklılıklar da incelenebilir. Bulguların, zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak daha iyi bir trafik yönetimi için rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the ever-increasing mobility and automobile ownership in Turkey, traffic congestion is a growing problem. However, due to lack of data, it is hard to develop effective traffic management solutions. Nowadays, Global Positioning System (GPS)-based devices in vehicles allow continuous spatio-temporal tracking, thus, produce a big data set enabling the monitoring of the traffic they travel in. Processing of this data provides commercially available Floating Car Data (FCD) with travel time or speed for the street segments. Despite some quality loss during the generation, FCD presents an opportunity to detect and monitor traffic congestion even on urban arterials. However, effective use of commercial FCD needs development of visualization and analysis tools, which is the main focus of this study. Evaluation of the FCD on a major urban corridor in Ankara in 2016 and 2017 is used to create numerical and graphical results. Archived FCD is stored and managed on a constructed spatial database. An open source tool is developed which aims to reveal spatio-temporal speed variations and visualize traffic characteristics. FCD is used in kriging analysis, which shows traffic pattern with regard to speed variations. Ordinary Kriging (OK) is utilized in spatial interpolations, while the analysis and visualizations are made through Geographic Information Systems (GIS) with the help of geostatistical analysis tools. The assessments consider speed fluctuations during the morning and evening peaks, while seasonal and monthly variations can be investigated. The findings are expected to provide guidance for better traffic management which leads to time and energy savings.