L-TZF membranların mekanik özelliklerinin geliştirilmesi, degradasyon süresinin azaltılması: ın-vıtro çalışma
Improvement of mechanical properties of L-TZF membranes, reducing degradation time: İn-vitro study
- Tez No: 700316
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada L-TZF'nin fibrin fiberleri arasındaki çapraz bağlantıların arttırılması, bu sayede fiziksel dayanımının arttırılması ve degradasyon hızının düşürülmesi için doğal bir çapraz bağlantı ajanı olan Genipin ve Ankaferd kanama durdurucu ajan kullanılmıştır. 25 hastadan ikişer tüp kan alındıktan sonra santrifüj cihazı ile (3000 devir/dakika) 10 dakika santrifüj edilmiştir. Elde edilen L-TZF'ler PRF Box kullanılarak membran haline getirilmiştir. Birincisi Genipin, ikincisi Ankaferd ve üçüncüsü de kontrol grubu olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Her grupta 4 ml'lik solüsyon bulunmaktadır; ilk grubun solüsyonunda %1'lik genipin çözeltisi, İkinci grupta %10'luk Ankaferd çözeltisi, son olarak kontrol grubunda ise sadece %70 oranında ethanol içeren solüsyon bulunmaktadır. Hazırlanan bu solüsyonlarda örnekler 48 saat boyunca bekletilmiştir. Membranların 15 tanesi degradasyon testi için 500 l %0.01 oranında tripsin içeren solüsyonda 3 gün daha 37C'de bekletilmiştir. 3.günün sonundaki kütle değişimi üzerinden degradasyon miktarı hesaplanmıştır. 18 örnek çekme testinde kullanılmıştır, ZwickRoell Mekanik Test makinesı kullanılarak 20 dk/mm hızla membranlara çekme kuvveti uygulanmış, membranların Emod, Fmaks. , Fkopma, Membranlardaki uzaman yüzdesi ölçülmüştür. 9 örnekte UV-Spektrofotometrik inceleme altında çapraz bağlantı miktarı ölçülmüştür. 3 örnek Taramalı Elektron Mikroskobunda incelenmiş, x10k ve x25k büyütmede görüntüler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Genipin and Ankaferd Blood Stopper (ABS), which are natural crosslinking agents, were used to increase the crosslinking between fibrin fibers of L-PRF, thereby increasing its physical strength and reducing the degradation rate. After collecting two tubes of blood from 25 patients, it was centrifuged for 10 minutes with a centrifuge device (3000 rpm). The obtained L-PRFs were turned into membranes using the PRF Box. Three groups were established, the first Genipin, the second ABS, and the third control group. Each group contains 4 ml of solution; The solution of the first group contains 1% genipin solution, the second group contains 10% Ankaferd solution, and lastly, the solution containing only 70% ethanol in the control group. Samples were kept in these prepared solutions for 48 hours. For the degradation test, 15 of the membranes were kept in 500 µl of 0.01% trypsin solution for 3 more days at 37°C. The amount of degradation was calculated over the mass change at the end of the 3rd day. 18 samples were used in the tensile test, tensile force was applied to the membranes at a speed of 20 min/mm using the ZwickRoell Mechanical Testing machine; Emod, Fmaks., Fkopma, percent of elongation in the membranes was measured. The amount of crosslinking was measured in 9 samples under UV-Spectrophotometric examination. 3 samples were examined under a Scanning Electron Microscope and images were taken at x10k and x25kk magnifications.