Karadeniz Teknik Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde uygulanan genişletilmiş akciğer rezeksiyonu olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of extended lung resection cases performed in Karadeniz Technical University Thoracic Surgery Clinic
- Tez No: 700363
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Akciğer kanseri günümüz dünyasının en önemli kanser sorununu oluşturmaktadır. Akciğer kanseri nedenli ölümler, tüm ölümler içinde beşinci sırada bulunmaktadır. Akciğer kanseri tanısı alan olguların % 25- 30'u lokal ileri evrede saptanmaktadır. Son yıllarda tedavi olanaklarının artması ve multimodal tedavi seçenekleri ile sağkalım sürelerinde iyileşmeler sağlanmıştır. Akciğer kanserinin tedavisinde en iyi yöntem cerrahi tedavi yöntemidir. Genişletilmiş akciğer rezeksiyonu tedavisi uygulanmış olgularımızı genel olarak değerlendirmek amacıyla retrospektif bir çalışma planlanmıştır. Materiyal ve Metot: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 2015-2019 yılları arasında Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tanısıyla opere olmuş lokal ileri evre olan ve tüm bilgilerine ulaşılan 61 olgu çalışmaya alındı. Hastaların verileri tıbbi kayıtlarından retrospektif olarak belirlendi. Veriler yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıklar, semptomlar, sigara içme durumu, solunum fonksiyon testi sonuçları, tümörün lokalizasyonu, ameliyat öncesi doku teşhisi için kullanılan yöntemler, histopatolojik hücre tipi, cerrahi rezeksiyon tipi, patolojik evre, nodal tutulum, postoperatif komplikasyonlar, adjuvan tedavi çeşitleri ve mortalite oranını içeriyordu. Sağkalım ve sağkalıma etki eden faktörler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların verileri incelendiğinde 14 (%22,9) hasta Evre ІІB, 40 (%65,5) hasta Evre IIIA ve 7 (%11,4) hasta Evre IIIB idi. En sık uygulanan genişletilmiş akciğer rezeksiyonu çeşidi 30 (%49,1) hasta ile intraperikardiyal pnömonektomi idi ve onu 21 (%34,2) hasta ile göğüs duvarının en-bloc rezeksiyonu takip etti. Patolojik incelemeleri sonrasında 36 (%59) hasta squamöz hücreli karsinom idi. Patolojik inceleme sırasında T4'den küçük 35 (%57,4) hasta ve T4 olan 26 (%42,6) hasta tespit edildi. Postoperatif dönemde 31 (%50,8) hastaya kemoterapi (KT), 24 (%39,3) hastaya kemoradyoterapi (KRT) verildi. Altı (%9,8) hastaya kemoradyoterapi önerilmesine rağmen kendi istekleri doğrultusunda ek tedavi verilmedi. Sağkalım analizinde 1 yıllık sağkalım %63,9 median sağkalım süresi 48 ay hesaplandı. Adjuvan KT ve adjuvan KRT ile sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0,003). Son olarak, ölüm oranı %36,1 idi. Sonuç: İyi değerlendirmeler sonucunda seçilen lokal ileri evre olgularda sağkalım oranlarının iyileşmesine genişletilmiş akciğer rezeksiyon tedavisi ciddi katkılar sağlamaktadır. Özellikle adjuvan KT ile lokal nükslerin önüne geçilerek olgularda sağkalım arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Aims: Lung cancer is the most important cancer problem in today's world. Lung cancer-related deaths are in the fifth place among all deaths. 25-30% of cases diagnosed with lung cancer are detected in locally advanced stage. In recent years, improvement in survival times has been achieved with the increase in treatment possibilities and multimodal treatment options. The best method in the treatment of lung cancer is surgical treatment. A retrospective study was planned to evaluate our patients who underwent extended lung resection treatment in general. Materials and Methods: Sixty-one patients with locally advanced stage who were operated on with the diagnosis of Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) in the Department of Thoracic Surgery of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 2015 and 2019 were included in the study. The data of the patients were determined retrospectively from their medical records. Data include age, gender, comorbidities, symptoms, smoking status, pulmonary function test results, tumor localization, methods used for preoperative tissue diagnosis, histopathological cell type, surgical resection type, pathological stage, nodal involvement, postoperative complications, adjuvant therapy types and mortality rate. Survival and factors affecting survival were evaluated statistically. Results: When the data of the patients were analyzed, 14 (22.9%) patients were Stage ІІB, 40 (65.5%) patients were Stage IIIA, and 7 (11.4%) patients were Stage IIIB. The most common type of extended lung resection was intrapericardial pneumonectomy in 30 (49.1%) patients, followed by en-bloc resection of the chest wall in 21 (34.2%) patients. After pathological examinations, 36 (59%) patients had squamous cell carcinoma. During the pathological examination, 35 (57.4%) patients less than T4 and 26 (42.6%) patients with T4 were detected. In the postoperative period, chemotherapy (CT) was given to 31 (50.8%) patients, and chemoradiotherapy (CRT) was given to 24 (39.3%) patients. Although chemoradiotherapy was recommended to six (9.8%) patients, no additional treatment was given according to their wishes. In the survival analysis, 1-year survival was 63.9%, and the median survival time was 48 months. A statistically significant correlation was found between adjuvant CT and adjuvant CRT and survival (p=0.003). Finally, the mortality rate was 36.1%. Conclusion: Extended lung resection therapy provides significant contributions to the improvement of survival rates in locally advanced cases selected as a result of good evaluations. Especially with adjuvant chemotherapy, local recurrences can be prevented and survival can be increased.