Rejeneratif endodontik tedavide kullanılan farklı iki ara seans medikamentinin periapikal enflamasyon üzerine etkilerinin in-vivo koşullarda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation of the effects of two different intracanal medicaments used in regenerative endodontics in periapical inflammation
  1. Tez No: 700364
  2. Yazar: BURÇ PEKPINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ ÖZANT ÖNÇAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ara seans medikamenti olarak kullanılan“Kalsiyum hidroksit patının”(Ca(OH)2) ve“antibiyotik patlarının”antibakteriyel etkinliğini araştıran in vivo çalışmalar olmasına rağmen, rejeneratif endodontik tedavi sırasında periapikal immün yanıt üzerindeki etkileri hakkında çok fazla çalışma yoktur. Bu nedenle bu çalışmada, rejeneratif endodontik tedavilerde kullanılan Ca(OH)2 ve ikili antibiyotik patı (DAP) içerikli kanal içi medikamentlerin periapikal enflamasyon üzerindeki etkilerinin MMP-8 seviyelerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, gelişimi tamamlanmamış, semptomatik irrevesibl pulpitis ile birlikte görülen semptomatik apikal periodontitis tanılı, daimi 1. mandibular molar dişlere sahip 20 adet çocuk hasta (6-9 yaş) dahil edildi. Rejeneratif endodontik tedavide kullanılacak olan medikamente göre (Ca(OH)2 veya DAP) rastgele iki gruba ayrıldı. İlk periapikal eksüda örnekleri rejeneratif endodontik prosedürün başlangıcında toplandı. İkinci örnek alma prosedürü de ilk tedaviden 14 gün sonra son seansta, kanal içi medikament kanallardan nazikçe uzaklaştırıldıktan sonra gerçekleştirildi. MMP-8 seviyeleri, immünoflorometrik test (IFMA) ile ölçüldü. Film tutucu ile alınan periapikal radyografilerde standardizasyonu sağlamak, kök uzunluğu, kök genişliği ve radyografik kök alanındaki artışı belirlemek amacıyla TurboReg eklentili Image-J programı (National Institutes of Health) kullanıldı. MMP-8 düzeylerinin istatistiksel analizi için Shapiro-Wilk Testi ve parametrik olmayan Burunner ve Langer yöntemi uygulandı. Radyografik ölçümlerin istatistiksel analizi için Shapiro Wilk testi, Varyans Analizi yöntemi, Bağımsız İki Gruplu T Testi ve Eşleştirilmiş İki Örnek T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
There are several in vivo studies that investigate the antibacterial effectiveness of“calcium hydroxide”(Ca(OH)2) and“antibiotic pastes”, there are not any studies on the effects on immune periapical response during regenerative endodontic treatment. Therefore, we aimed to investigate the effects of Ca(OH)2 and double antibiotic paste (DAP) intracanal medicaments, used in regenerative endodontics, on periapical inflammation with MMP-8 levels. Twenty healthy patients (age range = 6–9 years) diagnosed with symptomatic irreversibl pulpitis with symptomatic apical periodontitis, immature mandibular first molar teeth, included and randomly divided two groups according to intracanal medication, Ca(OH)2 and DAP (ciprofloxacin, metranidazole, 1:1). First periapical exudate samples were collected in the beginning of the regenerative procedure. Fourteen days after first treatment, second sampling procedure performed at final session, after gently removal of the intracanal medicament. MMP-8 levels were measured by Immunofluorometric assay (IFMA). Image-J program with TurboReg plug-in (National Institutes of Health) was used for standardization of the radiographs and to determine the increase in root length, root width and radiographic root area. Shapiro-Wilk Test and non-parametric Burunner and Langer method were performed for statistical analaysis of MMP-8 levels . Shapiro Wilk test, Analysis of Variance method, Independent Two-Group T-Test and Paired Two Sample T Test were performed for statistical analaysis of radiographic measurements.