Psoriasis hastalarında solunum fonksiyon testlerinin ve karbonmonoksit difüzyon testinin değerlendirilmesi ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Pulmonary function tests and diffusing capacity for carbon monoxide in patients with psoriasis and their association with severety of disease
- Tez No: 700399
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ONSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada herhangi bir akciğer hastalığı ve semptomu olmayan ve sigara kullanmayan psoriasis hastalarındaki solunum fonksiyon testleri ve karbonmonoksit difüzyon kapasitesini değerlendirmeyi ve hastalık şiddetinin, PASI skorunun, hastalık süresinin, MTX tedavisinin, hastalık başlangıç yaşının, psoriatik artrit(PsA) ve diyabet(DM) varlığının solunum fonksiyon parametreleri üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2015-2016 yılları arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dermatoloji bölümünde takip ve tedavi edilen psoriasis hastaları arasında sigara içmeyen ve herhangi bir solunum sistemi hastalığı veya semptomu olmayan 91 hasta dahil edildi. Hastalar kullanmakta oldukları tedavilere göre sadece topikal tedavi kullananlar hafif psoriasis; fototerapi ve/veya sistemik tedavi kullananlar orta-şiddetli psoriasis olarak sınıflandırıldı. Ek olarak orta-şiddetli psoriasis grubundaki hastalar metotreksat kullanımına göre en az 3 ay süreyle metotreksat kullanılmış olanlar MTX(+) orta-şiddetli psoriasis, hiç metotreksat kullanılmamış olanlar MTX(-) orta-şiddetli psoriasis olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm hastaların demografik, klinik özellikleri, spirometri ve DLCO sonuçları (yaş, cinsiyet, VKİ, psoriasis başlangıç yaşı, erken veya geç başlangıçlı olması, hastalık süreleri, hastalık şiddeti, PASI skorları, PsA, DM gibi komorbiditeleri ve FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75, DLCO ve DLCO/VA değerleri) kaydedildi. Bulgular: 91 psoriasis hastasının 22'si(%24,2) erkek, 69'u(%75,8) kadın, yaş ortalaması 41,2±14, ortalama hastalık başlangıç yaşı 28±14,2, ortalama VKİ 30±6,3kg/m2 ve medyan hastalık süresi 10(1-38) yıl, medyan PASI skoru 2,2(0-12,5) idi. 69'u(%75,8) Tip 1 psoriasisti. 91 hastanın 21'inde(%23,1) PsA, 10'unda(%11) DM vardı, 34'ü hafif psoriasis, 57'si orta-şiddetli psoriasisti(30 MTX(+), 27 MTX(-)). Gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ, hastalık başlangıç yaşı, erken başlangıçlı psoriasis hastası açısından anlamlı fark yoktu. PASI skoru, medyan hastalık süresi, PsA ve DM açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu(sırasıyla p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to assess pulmonary function tests(PFT) including diffusing capacity for carbon monoxide in the non-smokers patients with psoriasis with no lung disease and symptoms. Furthermore, to investigate the influence of psoriasis severity, PASI score, duration of psoriasis, MTX therapy, age at disease onset, PsA and DM on PFT parameters. Materials and Methods: In our study, 91 patients with psoriasis who were treated and followed up Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Department of Dermatology between 2015 and 2016 years and who were never-smokers and had no pulmonary disease and symptoms were recruited. These patients were further classified into mild psoriasis(mPsO) for those who had only received topical medication and moderate to severe psoriasis(sPsO) for those who had received phototherapy and/or systemic therapy. Additionally moderate to severe psoriatic patients were divided into two groups based on methotreaxate(mtx) treatment. MTX(+) sPsO for those who had received mtx therapy at least 3 months and MTX(-) sPsO for those who had no mtx therapy. Demographic, clinical features and spirometry, DLCO results of all patients following; age, sex, body mass index(BMI), ages at disease onset, early or late onset of the disease(type 1 or 2 psorisis), PASI score, severity or duration of psoriasis and comorbidities such as PsA, DM and FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75, DLCO, DLCO/VA values were recorded. Results: 91 patients with psoriasis, 22(24,2%) of patients were male and 69(75,8%) of them were female, with a mean age of 41,2±14 years, with a mean age at disease onset of 28±14,2 years, mean BMI of 30±6,3kg/m2 and with a median disease duration of 10(1-38) years, a PASI score of 2,2(0-12,5). 69(75,8%) of whom were type 1 psoriasis. Of the 91 patients with psoriasis, 21(23,1%) had PsA, 10(11%) had DM and 34 were mPsO and 57 were sPsO(30 MTX(+), 27 MTX(-)). There was no significant difference age, sex, BMI, ages at disease onset, psoriasis in patients with early onset between the groups. A statistically significant difference was found between the groups regarding PASI score, duration of psoriasis, PsA and DM (p 0.05).