Çocuk hastalarda nutrisyonel anemilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of nutritional anemia in pediatric patients
  1. Tez No: 700400
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYDOĞAN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜREDİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Demir eksikliği, vitamin B12 eksikliği ve folik asit eksikliği başlıca nutrisyonel anemi nedenlerindendir. Bu çalışma nutrisyonel anemi tanısı alan hastalarda, demir eksikliği, B12 eksikliği, folik asit eksikliği ve kombine eksikliklerin (demir eksikliği+B12 eksikliği) sıklığını, yaş gruplarına göre dağılımını saptamak, kombine nutrisyonel anemilerin eritrosit indeksileri ile ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Polikliniğine Ocak 2015- Aralık 2020 aralığında başvuran ve nutrisyonel anemi ile takip edilen 1 ay-18 yaş arası hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hemogram parametreleri, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, B12 ve folik asit düzeyi çalışılmış olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 252 (%61,9)'sı kız,155 (%38,1)'ü erkek olmak üzere toplam 407 hasta alındı. Hastaların ortalama yaşı 8,82 ± 6,15 yıl idi. Demir eksikliği anemisi 192 (%47,2) kişide, B12 eksikliği anemisi 23 (%5,7) kişide, kombine (demir+B12) nutrisyonel anemi ise 185 (%45,4) kişide saptandı. Nutrisyonel anemi en sık 12-18 yaş grubunda (%43,2) görülürken, ikinci sıklıkta 0-2 yaş grubunda (%21,9) görüldü. Başvuru sırasında en sık görülen semptom 115 hasta (%28,2) ile halsizlik olurken, bunu 63 hasta (%23,7) ile iştahsızlık izlemekteydi. Saf demir eksikliği anemisi olan hastalar ile kombine nutrisyonel anemisi olan hastaların yaş, WBC, RBC, Hb, Htc, MCH, MCHC, RDW, PLT, PLT/MCV, PLT/MCH demir bağlama kapasitesi, ferritin ve folik asit düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Iron deficiency, vitamin B12 deficiency and folic acid deficiency are the main causes of nutritional anemia. This study was carried out to determine the frequency and distribution of iron deficiency, B12 deficiency, folic acid deficiency and combined deficiencies (iron deficiency + B12 deficiency) according to age groups in patients diagnosed with nutritional anemia, and to examine the relationship between combined nutritional anemia and erythrocyte indices. Materials and Methods: The files of patients aged 1 month-18 years, who applied to the Pediatric Hematology Policlinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine between January 2015 and December 2020 and were followed up with nutritional anemia, were retrospectively analyzed. Patients whose hemogram parameters, iron, total iron binding capacity, ferritin, B12 and folic acid levels were studied were included in the study. Results: A total of 407 patients, 252 (61,9%) female and 155 (38,1%) male, were included in the study. The mean age of the patients was 8.82 ± 6.15 years. Iron deficiency anemia was detected in 192 (47,2%) individuals, B12 deficiency anemia in 23 (5,7%) individuals, and combined (iron+B12) nutritional anemia in 185 (45,4%) individuals. While nutritional anemia was most common in the 12-18 age group (43,2%), it was second most common in the 0-2 age group (21,9%). The most common symptom at admission was fatigue in 115 patients (28,2%), followed by anorexia in 63 (23,7%) patients. Statistically significant difference between patients with isolated iron deficiency anemia and patients with combined nutritional anemia, age, WBC, RBC, Hb, Htc, MCH, MCHC, RDW, PLT, PLT/MCV, PLT/MCH iron binding capacity, ferritin and folic acid levels not detected.