Tüketilen bazı probiyotik preparatların içerdiği bakteri seviyelerinin belirlenerek PCR ile doğrulanması
Determination of bacteria levels contained in some probiotic preparations consumed and confirmation by PCR
- Tez No: 700402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada takviye olarak kullanılan probiyotik preparatlarda, bakterilerin etikette belirtildiği gibi canlılık ve seviyelerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla değişik markalara ait Lactobacillus ve Bifidobacterium türlerini içeren toplam 15 farklı preparat temin edildi. Örnekler Lactobacillus ve Bifidobacterium türlerini yönünden mikrobiyolojik ekime tabii tutuldu. Yapılan mikrobiyolojik analiz sonucunda örneklerin 13'ünde (%87) canlı bakteri saptanırken 2 örnekte (%13) üreme olmadığı gözlemlendi. Lactobacillus spp. içeren probiyotik preparatlarda bakteri sayısı ortalama 5,9x1010 kob/g, Bifidobacterium spp. içeren probiyotik preparatlarda ise bakteri sayısının ortalama 1,3x109 kob/g olduğu görüldü. Gram boyama, katalaz test ile karbonhidrat fermentasyon testi yapılan suşlara PCR testi ile doğrulamaları yapıldı. PCR testi sonucunda elde edilen 13 örneğe ait Lactobacillus suşları ve Bifidobacterium suşları doğrulandı. Sonuç olarak tüketime sunulan hazır probiyotik preparatlarda belirtilen suşların varlığı, canlılığı ve miktarı oldukça önemlidir. Etikette yazılan bilgilerin doğruluk payının %87 olduğu yaptığımız çalışmamızda görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of this study was to investigate the viability and levels of bacteria as indicated on the label in probiotic preparations used as supplements. Fort his purpose, a total of 15 different preparations containing Lactobacillus ve Bifidobacterium species belonging to different brands were obtained. The sampleswere subjected to microbiological cultivation in terms of Lactobacillus ve Bifidobacterium species. As a result of the microbiological analysis, live bacteria were detected in 13 (%87) of the samples, while no growth was observed in 2 (%13) samples. Lactobacillus spp. average number of bacteria in probiotic preparations containing 5,9x1010 cfu/g, Bifidobacterium spp.on the other hand, in probiotic preparations containing bacteria the average number of bacteria was 1,3x109 cfu/g. Strains that underwent Gram stain, catalase test and carbonhydrate fermentation test were confirmed by PCR test. Lactobacillus strains and Bifidobacterium strains of 13 samples obtained as a result of PCR test were confirmed. As a result, the presence, viability and amountof strains specified in ready to use probiotic preparations are very important. It was seen in our study that the accuracy of the information written on the label was %87.