Kolonoskopi yapılan hastalarda kolon polip sıklığı ve özellikleri
Frequency and characteristics of colon polyp in patients with a colonoscopy
  1. Tez No: 700401
  2. Yazar: SERDAR ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Kolon poliplerinin bir kısmından zamanla kolon kanseri gelişebildiğinden poliplerin erken tanı ve tedavisi önemlidir. Çalışmamızın amacı rutin kolonoskopi sırasında polip görülme sıklığını, polip saptanan hastaların klinik özelliklerini, poliplerin lokalizasyonunu, morfolojik ve histopatolojik özelliklerini ortaya koymaktı. Material ve metod: Çalışmaya hastanemiz endoskopi ünitesinde Ocak 2017 ile Aralık 2020 tarihleri arasında kolonoskopi yapılan hastalar alındı. Kolonoskopide polip saptanan hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar sonuçlarıyla beraber poliplerin sayısı, şekli ve lokalizasyonu kaydedildi. Alınan poliplerin histopatolojik bulguları ayrıntılı olarak incelenerek polibin histolojik tipi, displazi ve malignite varlığı araştırıldı. Bulgular: Kolonoskopi yapılan 2826 hastanın 431(%15,2)'inde polip saptandı. Polipli hastanın 266(%61.7)'sı erkek, 165(%38.2)'i kadın olup, yaş ortalaması 54.78±15,17 idi.
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose: Early diagnosis and treatment of polyps is important because some of the colon polyps can develop into the colon cancer over time. The aim of our study was to reveal the incidence of polyps during routine colonoscopy, the clinical features of patients with polyps, the localization of polyps, morphological and histopathological features. Material ve metod: Patients who underwent colonoscopy between January 2017 and December 2020 in the endoscopy unit of our hospital were included in the study. The demographic characteristics and laboratory results of the patients who were found to have polyps during colonoscopy, as well as the number, shape and localization of the polyps were recorded. The histological type of the polyps, the presence of dysplasia and malignancy were investigated by examining the histopathological findings of the removed polyps in detail. Conclusion: Polyps were detected in 431 (15.2%) of 2826 patients who underwent colonoscopy. Of the patients with polyps, 266 (61.7%) were male, 165 (38.2%) were female, and the mean age was 54.78±15.17 years.