Hiperlipidemi tanılı çocuklarda subklinik ateroskleroz riskinin aortun elastisite parametreleri, lipoprotein (A) ve kardiyak fonksiyonlar ile değerlendirilmesi
Evaluation of the risk of subclinic athosclerosis in children with hyperlipidemia with aortic elasticity parameters, lipoprotein (A) and cardiac functions
- Tez No: 700424
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç:Çocukluk çağı hiperlipidemi hastalarında aortik sertlik, kardiyak morfoloji ve fonksiyon hakkında sınırlı sayıda veri mevcuttur. PW (Pulsed wave) doku Doppler analiz miyokardın hem sistolik hem diyastolik fonksiyonun değerlendirilmesinde oldukça önemli bir tekniktir. Bu çalışmada eşlik eden komorbiditeleri olmayan hiperlipidemi olgularında kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çocuk metabolizma polikliğinde 6-16 yaş aralığında (ortalama yaş: 10.20±2.75 yıl) hiperlipidemi tanısıyla takipli 57 hasta ve 45'i kontrol grubu olmak üzere toplam 102 hasta çalışmaya alındı.Hiperlipidemi tanısı,“NLA (National Lipid Association Expert Panel on Familial Hypercholesterolemia) expert panel ”tarafından çocuk ve adölesanlar için kabul edilen belirlenen plazma lipit, lipoprotein ve apolipoprotein konsantrasyonlarına göre değerlendirildi. M-mode ve PW doku Doppler ekokardiyografiyle sol ventrikül fonksiyonları değerlendirildi. Kardiyovasküler risk ve ateroskleroz oluşumunu değerlendirmede; SVKİ (sol ventrikül kitle indeksi g/m2), GDK (göreceli duvar kalınlığı) ile aterojenite göstergeleri [ PAİ (plazma aterojenite indeksi): log TG (trigliserid) /HDL-K (yüksek molekül ağırlıklı lipoprotein) , total kolestrol/HDL oranı, non-HDL) ve aortik elastisite parametreleri (AS (aortik gerilme) ve zorlanma, ASİ(aort sertlik indeksi)) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: There are limited data on aortic stiffness, cardiac morphology and function in childhood hyperlipidemia patients. PW tissue Doppler analysis is a very important technique in the evaluation of both systolic and diastolic function of the myocardium. In this study, it was aimed to evaluate cardiovascular risk factors in hyperlipidemia cases without any comorbidities. Materials and methods: 102 patients were included in the study, 57 of whom were followed up with the diagnosis of hyperlipidemia in the pediatric metabolism polyclinic, between the ages of 6-16 (mean age: 10.20±2.75 years) and 45 of them in the control group. The diagnosis of hyperlipidemia was evaluated according to the plasma lipid, lipoprotein and apolipoprotein concentrations determined by the“NLA (National Lipid Association Expert Panel on Familial Hypercholesterolemia) expert panel”for children and adolescents. Left ventricular functions were evaluated with M-mode and PW tissue Doppler echocardiography. In the evaluation of cardiovascular risk and atherosclerosis formation; left ventricular mass index (LVMI g/m 2 ), relative wall thickness (RWT) and atherogenicity indicators [plasma atherogenicity index (PAI:log TG/HDL-C), total cholesterol/HDL ratio, non-HDL) and aortic elasticity parameters (aortic strain and strain, aortic stiffness index) were used.