Gebelikte birinci trimester taramadaense kalınlığı (Nuchal translucency=NT)'nın seçilmiş gebe grubunda etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 700423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Ense Kalınlığı (Nuchal Translucency=NT) birinci trimester taramasında kullanılan kombine test parametrelerinden en önemlisidir. Optimum şartlarda ve tecrübeli hekimler tarafından ölçüm yapılması durumunda, çok etkili bir tarama olarak tek başına kullanılabilir. Belirli bir hasta grubu ve eşik değer (yaş ≤ 35 ve NT ≤ 2 mm) dahilinde ise NT'nin kombine test ile aynı etkinliğe sahip olabileceği hatta tek başına yeterli olabileceği öngörüsündeyiz. Bu çalışmada 35 yaş ve altı gebelerde anöploidi taramasına yönelik olarak tek başına NT ölçümünün etkinliğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmamız tek merkezli retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olup Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne 01.01.2017–01.01.2020 tarihleri arasında birinci trimester tarama testi için müracaat etmiş ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 986 gebe üzerinde yapılmıştır. Tarama testi kapsamında bakılan NT, Burun Kemiği (Nasal Bone=NB), Baş Popo Mesafesi (Crown Rump Length=CRL), maternal serum belirteç düzeyleri, kombine test sonucu ile doğum sonuçlarını kapsayan verilere ulaşıldı. Bu bilgilerle sonuçlar etkinlik değerlendirmesi açısından incelendi. Analizlerde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı metodlar, Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (basıklık) sonuçları, Mann Whitney U test kullanıldı. Pearson/Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Object: Nuchal Translucency (NT) is the most important of the Combined Test parameters used in first trimester screening. It can be used alone as a very effective screening in optimum conditions and in the case of measurement by experienced physicians. We predict that NT may have the same efficacy as the combined test and even be sufficient alone if it is within a certain patient group and threshold value (≤ 35 years old and ≤ 2 mm NT). In this study, it was aimed to use the NT measurement alone as a screening test in pregnant women aged 35 and under. Materials and Methods: We conducted a Single Center Retrospective Descriptive study on 986 pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Gulhane Training and Research Hospital (GEAH) for the First Trimester Screening Test between 01.01.2017 and 01.01.2020 and met the inclusion criteria. We have reached data covering NT, Nasal Bone (NB), Crown Rump Length (CRL) and maternal serum marker levels, combined test results and birth outcomes, which were measured in screening tests. With this information, the results were compared in terms of effectiveness evaluation. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 program was used in the analysis. While evaluating the study data, Skewness (skewness) and Kurtosis (Kurtosis) results, Mann Whitney U test were used. Pearson/Spearman correlation analysis was used.