Hemofili a hastalarında kullanılan kişisel farmakokinetik doz araçlarının karşılaştırılması
Comparison of individual pharmacokinetic dosing tools in patients with hemophilia a
  1. Tez No: 700429
  2. Yazar: CAN ALP GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMUK YAŞAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Hemofili A hastalarında kanamaların ve komplikasyonların önlenmesinde profilaksi tedavisi önerilmektedir. Kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri, güncel bir yaklaşımdır. Hemofili tedavisi, farmakokinetik (FK) yöntemlerle optimizasyona uygundur. FK verilerle düzenlenen profilaksinin kanama sıklığını ve tedavi maliyetini azalttığı gösterilmiştir. En iyi profilaksi rejiminin belirlenmesi için Bayes metodu kullanılan FK doz araçları geliştirilmiştir. Burada FK doz araçları olan myPKFiT ve WAPPS programlarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Faktör VIII (FVIII) inhibitörü
Özet (Çeviri)
Objective: Prophylaxis treatment is recommended for the prevention of bleeding and complications in patients with hemophilia A. Personalized treatment methods are an up-to-date approach. Hemophilia treatment is suitable for optimization with pharmacokinetic (PK) methods. It has been shown that prophylaxis regulated with PK data reduces the frequency of bleeding and the cost of treatment. To determine the best prophylaxis regimen, PK dosing tools using the Bayesian method have been developed. Herein, we aimed to compare the two PK dosing tools, myPKFIT and WAPPS. Materials and Methods: Blood samples were obtained from 42 patients with severe hemophilia A (median age 13.4 years) and factor VIII (FVIII) inhibitor