Wadi Kaam'daki (Zliten, Libya) kum plajının ve doğusundaki kum tepelerinin özelliklerinin incelenmesi ve insan faaliyetleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the characteristics and effects on human activities of the sand beach in Wadi Kaam (Zliten, Libya) and the sand dunes east of it
- Tez No: 700430
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kum hareketi, Libya'nın batı kıyılarındaki en ciddi çevre sorunlarından biridir. Bu çalışma, sahil kumu ve kumulların kimyasal ve fiziksel özelliklerini araştırmış ve ayrıca inşaat sektöründe hammadde olarak kullanım olasılığını değerlendirmiştir. Kumul kumu ile sahil kumu arasında kimyasal ve fiziksel özelliklerde farklılıklar olduğu bulunmuştur. Klorür iyonunun konsantrasyonu. Kumul kumunda sodyum iyonu, elektriksel iletkenlik ve diğer kimyasal özellikler plaj kumu ile sıkıştırmada en düşük seviyedeydi. Bu nedenle kumul kumları özellikle inşaat sektörü, beton üretimi ve çimento tuğlaları için doyurucuydu. ANAHTAR KELİMELER: Libya, Kumsal yönetimi, çölleşme, uzaktan algılama, kum taşımacılığı
Özet (Çeviri)
Sand movement is one of the most serious environmental problems on the western coast of Libya. This study investigated the chemical and physical properties of beach sand and dunes and also evaluated the possibility of their use as raw materials in the construction industry. It has been found that there are differences in chemical and physical properties between dune sand and beach sand. The concentration of chloride ion, sodium ion in dune sand, electrical conductivity and other chemical properties are lowest in compaction with beach sand. For this reason, dune sands are especially satisfying for the construction industry, concrete production and cement bricks. KEYWORDS: Libya, Beach management, desertification, remote sensing, sand transport