Postpnömonektomik bronkoplevral fistülde risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in postpneumonectomic broncholevral fistula
- Tez No: 700445
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BIÇAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç Bronkoplevral fistül (BPF), bronşiyal sistem ile plevral boşluğu arasında oluşan anormal ilişki veya sinüs traktıdır. BPF, akciğer rezeksiyonu, özellikle pnömonektomi, sonrası nadir görülen fakat morbiditesi ve mortalitesi yüksek komplikasyondur. BPF'ün tedavisinde birçok cerrahi yöntem olmasına rağmen risk faktörlerini saptayıp BPF gelişimini azaltmak daha önemlidir. BPF oluşumunu arttıran risk faktörleri hasta bağımlı, anatomik bağımlı ve cerrahi teknik bağımlı olarak gruplandırılmaktadır. Çalışmamızda, pnömonektomi sonrası BPF oluşumundaki risk faktörleri açısından değerlendirilmesini amaçladık. Risk faktörleri ve sağkalım süreleri BPF gelişip gelişmemesine, BPF boyutuna ve BPF oluşum sürelerine göre gruplandırılarak karşılaştırıldı ve literatür eşliğinde tartışıldı. Gereç ve Yöntem T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Ocak 2010 ile Aralık 2020 tarihleri arasında 370 hastaya pnömonektomi operasyonu yapıldı. 71 hastanın postoperatif dönemdeki takiplerinin olmaması veya eksik olması nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. Çalışmaya dahil edilen 299 hastanın radyolojik ve fiberoptik bronkoskopi (FOB) raporları değerlendirildiğinde 44 hastada postpnömonektomik bronkoplevral fistül (PPBPF) geliştiği görüldü. BPF'nin tanısı ve genişliği FOB raporlarına göre değerlendirildi. Malign hastaların patolojisi 8. TNM Evreleme Sistemine göre evrelendi. Bulgular Araştırmaya dahil edilen 299 hastanın 44'ünde (%14,7) BPF oluşmuştur. Cinsiyet dağılımı 271 erkek (%90,6), 28 kadın (%9,4) şeklindedir. Yaş ortalamaları 56,63 idi. x Serum protein değeri, sağ pnömonektomi, tamamlayıcı pnömonektomi (TP), bronş sütürasyonu, ileri evre, neoadjuvan tedaviden geçen süre, dren kalma süresi, hastanede yatış süresi, bronş güdüğü uzunluğu ve postoperatif tedavi BPF ile anlamlı derecede ilişkili bulundu. Malignitelerde sigara kullanımı anlamlı saptanırken, benign ve kronik enfeksiyöz nedenlerle opere edilen hastalarda serum albümin değeri anlamlı bulundu. BPF gelişip gelişmemesine göre gruplandırıldığında cinsiyet, yaş, kronik hastalık, diyabetes mellitus (DM), sigara, birinci saniye zorlu ekspirasyon hacmi (FEV1), preoperatif tedavi, histopatolojik sınıflandırma, tedaviye başlama süresi, postoperatif mekanik ventilasyon, postoperatif enfeksiyon istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. BPF grubunun ortalama sağkalım süresi 2348,26±94,31 gün ve 5 yıllık sağkalım oranı %18,2 ile BPF gelişmeyenlere göre anlamlı derecede düşük saptandı. Sonuç Preoperatif tedavinin (KT ve/veya RT) son dozu ile operasyon süresi uzamış olanlarda daha yüksek oranda BPF gelişmekte olup risk faktörü olarak değerlendirilmelidir. Anatomik risk faktörleri sağ pnömonektomi olması, TP yapılması iken, cerrahi tekniğe bağlı risk faktörü ise bronşu kapatmada manuel sütürasyon kullanılmasıdır. Lokal ileri ve ileri evre tümörlerde BPF için risk faktörü olarak saptanmıştır. Bronş güdüğü uzunluğunun 1 cm'den uzun olması BPF oluşma riskini her zaman arttırmayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim A bronchopleural fistula (BPF) is an abnormal relationship or sinus tract between the bronchial system and the pleural cavity. BPF is a rare complication after lung resection, especially pneumonectomy, but with high morbidity and mortality. Although there are many surgical methods in the treatment of BPF, it is more important to detect risk factors and reduce the development of BPF. Risk factors that increase the development of BPF are grouped as patient dependent, anatomical dependent and surgical technique dependent. In our study, we aimed to evaluate the risk factors in the development of BPF after pneumonectomy. Risk factors and survival times were grouped according to the development of BPF, BPF size and BPF development time, and were compared and discussed in the light of the literature. Materials and Methods Pneumonectomy was performed on 370 patients between January 2010 and December 2020 at the Health Sciences University Ankara Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Health Application and Research Center. 71 patients were excluded from the study due to lack of follow-up or incomplete postoperative followup. When the radiological and fiberoptic bronchoscopy (FOB) reports of 299 patients included in the study were evaluated, it was observed that postpneumonectomical bronchopleural fistula (PPBPF) developed in 44 patients. The diagnosis and size of BPF were evaluated according to FOB reports. The pathology of the patients was staged according to the 8th TNM Staging System. Results BPF occurred in 44 (14.7%) of the 299 patients included in the study. The gender distribution is 271 men (90.6%), 28 women (9.4%). The mean age was 56.63 years. In patients with BPF, serum protein levels, right pneumonectomy, completion pneumonectomy (CP), bronchial suturing, advanced stage, time from neoadjuvant xii therapy, length of drain stay, length of hospital stay, bronchial stump length, and postoperative treatment were significantly associated with BPF development. While smoking was found to be significant in malignancies, serum albumin value was found to be significant in patients operated for benign and chronic infectious reasons. When grouped according to whether BPF developed or not, gender, age, chronic disease, diabetes mellitus (DM), smoking, FEV1, preoperative treatment, histopathological classification, time to start treatment, postoperative mechanical ventilation, and postoperative infection were not found to be statistically significant. The mean survival time was 2348.26±94.31 days and the 5-year survival rate was found to be significantly lower with 18.2% in those who developed BPF. Conclusion BPF develops at a higher rate in patients whose operation time is prolonged with the last dose of preoperative treatment (CT and/or RT), and it should be considered as a risk factor. While the anatomical risk factors are right pneumonectomy and CP, the risk factor related to the surgical technique is the use of manual suturing to close the bronchial stump. It has been identified as a risk factor for BPF in locally advanced and advanced tumors. A bronchial stump longer than 1 cm may not always increase the risk for developing BPF.