Akciğer kanserinde cerrahi tedavi: morbidite, mortalite ve sağkalım
Surgical treatment of non small cell lung cancer: morbidity, mortality and survival
- Tez No: 138624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET AKCİĞER KANSERİNDE CERRAHİ TEDAVİ: MORBİDİTE, MORTALİIE VE SAĞKAUM Amaç? Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde cerrahi tedavinin morbidite ve mortalite oranını incelemek ve cerrahi tedavi sonrası sağkalım süresini belirlemek. Gereç ve yöntem; İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi kliniğinde 1998 Ocak ve 2003 Mayıs tarihleri arasında öpere edilen küçük hücreli dışı akciğer kanserli 32 hastanın dosyalan retrospektif olarak incelenmiştir. Sağkalım analizi için Kaplan-Maier testi kullanılmıştır. Bulgular; Hastaların 11 inde(%34,4) komplikasyon gelişti: 4 hastada (%12,5) arapiyem, 2 hastada (%6,3) uzamış hava kaçağı, 2 hastada (%6,25) atelektazi ve birer hastada aritmi, bronkoplevral fîstül ve pnömoni (%3,1). Yirmibir hastada (%65,6) postoperatif dönem sorunsuz geçti. Ampiyem gelişen bir olguda dekortikasyon gerekli oldu. Postpnömonektomik ampiyemli hastalardan biri Claget prosedürü ile diğeri ise torakomyoplasti ile düzeldi. Ampiyem gelişen dördüncü hasta antibiyotik ve tüp torakostomi ile düzeldi. Uzamış hava kaçağı gelişen hastalardan birinde rezidüel hava boşluğu kaldı. Diğer hasta tedavi gerektirmeden düzeldi. Aritmi, atelektazi ve pnömoni gelişen hastalar, sırasıyla, antiaritmik ilaç, bronkoskopik aspirasyon ve antibiyoterapi ile düzeldi. Bronkoplevrai fîstül gelişen postiobektomik hastaya revizyon uygulandı. Mortalite postpnömonektomik akciğer ödemi nedeniyle kaybedilen bir olgu ile 57%3,1'dir. Toplam 5 yıllık sağkalım oranı %23 tür. 31 mayıs 2003 'de 32 hastanın 18'i halen hayattaydı. Sonuç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde, cerrahi tedavinin sonuçlan, sağkalım açısından diğer tedavi modalitelerinden daha iyidir. Cerrahi tedavinin morbidite ve mortalitesi kabul edilebilir sınırlardadır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY " SURGICAL TREATMENT OF NON SMALL CELL LUNG CANCER: MORBIDITY, MORTALITY AND SURVIVAL Objective: To evaluate morbidity and mortality of surgical treatment of non small cell lung cancer, and to determine the survival after surgical treatment. Material amdi mmettiodk The charts of the patients with non small cell lung cancer operated in İnönü University Medical Faculty Department of Thoracic Surgery between January 1998 and May 2003 were retrospectively reviewed. Kaplan-Maier statistical test was used for survival analysis. Respite: Morbidity occured in 11 patients (%34,3); empyema in four patients (%12,5), prolonged air leak in two patients (%6,3), atelectasis in two patients (%6,3) and bronchopleural fistula, arrhythmia and pneumonia one each (%3,1), postoperative cause was unremarkable in 21 patients (%65,6). One patient with empyema needed decortication. One of the patients with postpneumonectomic empyema recovered with Clagett procedure and the other one with thoracomyopiasty. The fourth patient with empyema resolved with tube thoracostomy and antibiotics. One of the patients with prolonged air leak resolved with apical residual pleural space. The other one recovered spontaneously. The patients with arrhythmia, atelectasis and pneumonia treated with antiarrhythmic agents, 59bronchoscopic aspiration and antibiotics, respectively. Revision was performed in the patient with postlobectomy bronchopleural fistula. Mortality was 3,1% with one patient died due to postpneumonectomy pulmonary edema. Overall 5-year survival was 23%. 18 of our 32 patients were still alive at 3 1 May 2003. ComcteioEs: The results of surgical treatment is better than the other therapeutic modalities from the stand point of survival in patients with non small cell lung cancer. Morbidity and mortality of surgical treatment is acceptable. 60