Tatlısu ıstakozu (pontastacus leptodactylus eschscholtz, 1823) yetiştiriciliğinde farklı inkübasyon yöntemlerinin uygulanması ve veba hastalığından ari juvenil elde etme olanaklarının araştırılması
Application of different incubation methods in freshwater crayfish (pontastacus leptodactylus eschscholtz, 1823) culture and investigation of possibilities to obtain plague-free juvenils
  1. Tez No: 700461
  2. Yazar: OĞUZ YAŞAR UZUNMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada kapalı devre yetiştiricilik sisteminde, tatlısu ıstakozu Pontastacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823), juvenil üretimi için uygun inkübasyon tekniğinin belirlenmesi ve kerevit vebasıdan ari juvenil elde etme olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla, öncelikle maternal ve suni inkübasyon üretim tekniklerinin verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Daha sonra suni inkübasyona tabi tutulan yumurtaların farklı konsantrasyonlarda formaldehit (1500, 3000 ve 4500ppm) ve perasetik asit (2, 6 ve 10mg/L) kullanılarak dezenfeksiyonu ile özellikle kerevit vebası etkeninin (Aphonomyces astaci) ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. P.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the appropriate incubation technique for the production of freshwater crayfish juveniles Pontastacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823) in recirculating aquaculture system and also were investigated the possibilities of obtaining crayfish plague-free juveniles. For this purpose, firstly, the efficiencies of maternal and artificial incubation production techniques were compared. Afterwards, it was aimed to eliminate the crayfish plague agent (Aphonomyces astaci) by disinfecting the eggs, which were subjected to artificial incubation, using different concentrations of formaldehyde (1500, 3000 and 4500ppm) and peracetic acid (2, 6 and 10mg/L). In P.