Eugenol, karanfil ve nane yağının tatlısu ıstakozunda (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) anestezik etkilerinin belirlenmesi
Determination of anesthetic effect of eugenol, clove and peppermint oil on narrow clawed freshwater crayfish (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)
  1. Tez No: 820480
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, karanfil yağı (200, 250, 300, 350, 400, 450 ve 500 µl/l), eugenol (100,150, 200, 250, 300, 350, 400 ve 450 µl/l ) ve nane yağının (200, 300, 400, 500, 600 ve 800 µl/l ) ortalama 31,47 g ağırlık ve 102,27 cm boya sahip dar pençeli tatlısu ıstakozu (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) üzerindeki anestezik etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçları karanfil yağı için ideal anestezik dozun, 12,6 ± 2,45 dk bayılma ve 9,36 ± 4,63 dk ayılma süresi ile 300 µl/l, eugenol için ise 21,77 ± 0,77 dk bayıltma ve 8,83 ±1,22 dk ayılma süresi ile 300 µl/l, nane yağında ise 55,00 ± 2,89 bayılma 6,67 ± 0,88 dk ayılma süresi ile 400 µl/l dozlarının olduğunu göstermiştir. Karanfil yağının 350, 400, 450 µl/l dozlarında %33,33 oranında ölümler meydana geldiği belirlenmiştir. Nane yağında 400, 500, 600 ve 800 µl/l dozlarda anestezi gerçekleşmesine karşın deneyde kullanılan bireylerde yüksek oranlarda ölümler gözlemlenmiştir. Kullanılan üç anestezik maddenin de tatlısu ıstakozlarındaki hemolenf glukoz düzeyini arttırdığı görülmüştür. Kontrol grubunda 1,83 ± 0,33 mg/dL olarak ölçülen hemolenf glukoz düzeyi deneme gruplarında özellikle düşük dozlarda ve anesteziye girişlerin uzadığı durumlarda 4,5 ± 0,58 mg/dL ile 16,5 ± 1,15 mg/dL arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, anesthetic effect of clove oil (200, 250, 300, 350, 400, 450 and 500 µl /l), eugenol (100, 150, 200, 250, 300, 350, 400 ve 450 µl/l ) and peppermint oil(200, 300, 400, 500, 600 ve 800 µl/l), in narrow-clawed freshwater crayfish (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) with 31.47 g mean weight and 10.27 cm total lenght. Research results showed that the ideal doses were determined as 300 µl/l concentration with 12.6 ± 2.45 min anestesia and 9.36 ± 4.63 recovery time for clove oil, 300 µl/l concentration with 21.77 ± 0.77 min anestesia and 8.83 ± 1.22 recovery time for eugenol and 400 µl/l concentration with 55.00 ± 2.89 min anestesia and 6.67 ± 0.88 recovery time for peppermint oil. It was determined that 33.33% of deaths occurred at 350, 400, 450 µl/l doses of clove oil. Despite the induction of anesthesia in 400, 500, 600 and 800 µl/l peppermint oil concentartion, high mortality rate were observed in the individuals used in the experiments. It was observed that the three anesthetic agents used increased the hemolymph glucose level in crayfish. The hemolymph glucose level, which was measured as 1.83 ± 0.33 mg/dL in the control group, varied between 4.5 ± 0.58 and 16.5 ± 1.15 mg/dL in the experimental groups, especially at low doses and in cases where anesthesia was prolonged.