Dar pençeli tatlısu ıstakozunda (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) timol ve karvakrolün anestezik aktivitesinin belirlenmesi
Determinatin of the anesthetic activitiy of timol and carvacrol in the narrow-clawed crayfish (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)
  1. Tez No: 759807
  2. Yazar: MUSTAFA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, timol (100, 125, 150, 175, 200, 225 ve 250 mg/l) ve karvakrol (100, 125, 150, 175, 200, 225 and 250 µl/l ) anestezik maddelerinin dar pençeli tatlısu ıstakozu (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) (ortalama 21,83±5,1 g ağırlığa ve 9,48±0,57 cm boya sahip) üzerindeki anestezik etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçları timol için ideal dozun, 16,49±8,38 dk bayılma ve 27,36±1,7 ayılma süresi ile 200 mg/l, karvakrol için ise 7,59±3,21 dk bayıltma ve 89,21±11,41 dk ayılma süresi ile 200 µl /l olduğunu göstermiştir. Timol ve karvakrol uygulamasında sırasıyla 225 mg/l ve 250 µl/l konsantrasyonlarda bayılma süreleri kısalmasına karşın ölüm oranları %66 ve %50 olarak oldukça yüksek gözlemlenmiştir. Her iki anestezik ajan için de doz arttıkça bayılma süreleri kısalmış ancak bununla birlikte ayılma süreleri uzamıştır. Timol ve karvakrol maddelerinin düşük dozlarla uygulanması sırasında anesteziye giriş süresinin uzaması ile anestezi uygulaması sırasında hemolenfte yüksek glukoz değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, anesthetic effect of thymol (100, 125, 150, 175, 200, 225 and 250 mg/l) and carvacrol (100, 125, 150, 175, 200, 225 and 250 µl/l ) anesthetic agents were investigated in narrow-clawed freshwater crayfish (Pontastacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) with 21.83±5.1 g mean weight and 9.48±0.57 cm total lenght. Experimental results showed that the ideal dose of thymol was determined as 200 mg/l with 16.49±8.38 minutes for anetesia and 27.36±1.7 recovery time, and similarly effective dose of carvacrol was determined as 200 µl/l with 7.59±3.21 minutes of anestesia and 89.21±11.41 minutes recovery time . Although the duration of anestesia was shortened at thymol and carvacrol 225 mg/l and 250 µl/l concentrations, mortality rates were observed to be quite high as 66% and 50% respectively. For both anesthetic agents, with increasing dose, anestesia times were shortened, but recovery time were prolonged. In addition, it was determined that the death rate increased with the increasing dose. With the prolongation of anestesia induction time during the application of thymol and carvacrol substances, high glucose values were measured in hemolymp during the anestesia with the insufficient lower doses