Televizyon reklamlarında kadınlar üzerinden yapılan stereotipleştirmeler
Stereotyping on women in television advertisements
  1. Tez No: 700471
  2. Yazar: DİDEM AÇAR KIRMIZITAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİRAY YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, televizyon reklamlarında kadınlar üzerinden yapılan stereotipleştirmelerden örnekler vererek, stereotiplerin nasıl kullanıldığını anlatmak ve bu anlatıya örnek olabilecek reklam çözümlemeleri ile konuyu açıklamaktır. İncelenen televizyon reklamlarında cinsiyetçi ayrımlar gözlemlenmiş ve bu ayrımların sıklıkla tekrarlandığı görülmüştür. Genel olarak kadınlar duygusal, duyguları ile karar veren, ikincil, annelik görevini üstlenmiş ve bu görevi kadın kimliğinin önüne konumlandırmış olarak vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda da çocuk bakımı, annelik rolü, ev işleri ile ilgili kadınların sorumlu kılındığı rollerle toplumsal cinsiyet eşitsizliği vurgulanmaktadır. Ayrıca Finish, Algida, Volkswagen, Nestle reklamlarında kadın etken değil de edilgen rollere büründürülmüş ve karar mekanizmalarının dışında etkileyici olarak sunulmuştur. Bazı reklamlarda ise cinsel bir obje olarak tanımlanan kadın, arzu, şehvet gibi başlıkların da taşıyıcısı olmuştur. Sonuç olarak, kapitalizmin bir sonucu olarak kadın karakteri reklamlar yolu ile tektipleştirilmekte, sahip olması gerektiğine inanılan roller toplumda reklam yolu ile yaygınlaştırılmaktadır. Bu çalışma, iletişim ve iletişimin toplumsal dönüşümü alanında reklamlar aracılığı ile stereotipleştirmenin nasıl ilerlediğine dair örnekler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this everyone is practical with examples of stereotypes made from women in television commercials, how stereotypes are explained and sample advertisement analysis for this narrative. The attackers were observed in the television commercials examined and it was seen that these sufferings were repeated. In general, it is designed to be female, who decides with users, to undertake military service and be removed from this duty. In this respect, it is emphasized that the roles of child warmer, motherhood and housework are not equally weighted with the targeted roles. In addition, in the advertisements of Finish, Algida, Volkswagen and Netle, women are dressed in passive roles rather than flesh and displayed as a demonstration of the organization of the decision. In some advertisements, like women as a sexual object, your desire is also lusted. As a result, the roles that are believed to have a female character as a process of production are popularized through advertisements. This study will present how not to promote stereotyping through advertisements within the system in the field of communication and communication.