Farklı toprak işleme yöntemlerinin toprağın fiziksel özellikleri ile mısır bitkisinin verim unsurlarına etkileri
Impacts of different tillage practices on soil physical properties and yield attributes of maize (zea mays l.)
- Tez No: 700486
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurak ve yarı kurak iklim bölgelerinde buğday hasadından sonra mısır tarımında uygulanan farklı toprak işleme yöntemlerinin toprağa ve mısır bitkisine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada, toprak işleme yöntemleri olarak Geleneksel Toprak İşleme (GTİ); kulaklı pulluk, Azaltılmış Toprak İşleme (ATİ); dip kazan, çizel ve bunların ikili kombinasyonu ve Doğrudan Ekim (DE) yöntemleri kullanılmıştır. Uygulanan toprak işleme yöntemlerinin toprakların; hacim ağırlığı, zerre yoğunluğu, gözeneklilik, gözenek büyüklük dağılımı, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalı su içeriği, agregat stabilitesi, penetrasyon direnci infiltrasyon oranı ve nemi gibi fiziksel özelliklerine etkileri ile mısır bitkisinin filiz çıkış oranına, yaprak besin elementi miktarına, dane verim ve kalitesine ve biokütle miktarına etkileri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, farklı toprak işleme yöntemlerinin toprakların fiziksel özelliklerinde istatistiki olarak önemli oranda değişiklik yaptığı tespit edilmiştir. Hacim ağırlığında farklı toprak işleme yöntemleri bitki kök gelişimini sınırlayacak derecede olmasa da penetrasyon direncinde dip kazan + çizelin kullanıldığı ATİ yöntemi ile DE yöntemi daha pozitif sonuçlar vermiştir. Toprak neminde ekim öncesi dönemde en pozitif sonucu yine DE yöntemi verirken toprak rutubet karakteristik eğrisi ve agregat stabilitesinde ATİ yöntemleri daha pozitif sonuçlar vermiştir. Farklı toprak işleme yöntemleri mısır bitkisinin verim unsurlarına istatistiki olarak etki edemese de danede proteinde GTİ yöntemi en yüksek sonucu vermiştir. Sonuç olarak toprakların fiziksel özelliklerindeki olumlu etkiler ve mısır verimimdeki önemsiz farklar göz önüne alındığında gerek toprakların sürdürülebilirliği gerek iş gücü ve maliyetlerin daha az olması gerekse ürün verimi açısından ATİ yöntemleri ve DE yönteminin GTİ yöntemlerine göre daha uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different tillage methods applied in corn cultivation after wheat harvest on soil and corn plant in arid and semi-arid climatic regions. In the study, Conventional Tillage (GTI); plow, Reduced Tillage (ATI); Subsoil plow (bottom boiler), chisel and binary combinations and Direct Seeding (DE) methods were used. Soil cultivation methods applied; bulk density, particle density, porosity, pore size distribution, field capacity, wilting point, available water capacity, aggregate stability, penetration resistance infiltration rate and moisture as the effects on the physical properties of maize plant germination rate, amount of leaf nutrients, grain yield and quality and biomass amount were investigated. According to the results of the study, it was determined that different tillage methods made statistically significant changes in the physical properties of the soils. Although different soil tillage methods in bulk density were not sufficient to limit plant root growth, the ATİ method using subsoil plow (bottom boiler) + chisel and DE method gave more positive results in penetration resistance. While DE method gave the most positive result in soil moisture in the pre-sowing period, ATI methods gave more positive results in soil moisture characteristic curve and aggregate stability. Although different tillage methods could not affect the yield components of maize plant statistically, GTI method gave the highest result in protein in grain. As a result, considering the positive effects on the physical properties of the soils and the insignificant differences in corn yield, both the sustainability of the soils in terms of both labor and lower costs and product efficiency has been determined that ATI methods and DE method are more applicable than GTI methods.