Çocuk beslenmesinde uygulanan gıda hazırlama tekniklikleriyle ilgili ailelerin bilinç düzeyinin tespiti
Determining the conscious level of families related to food preparation techniques applied in child nutrition
  1. Tez No: 700485
  2. Yazar: İRFAN YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocuk beslenmesi, çocukların büyüme ve gelişim süreçlerini, etkilemesinden kaynaklı olarak, dikkat çekilmesi gereken, önemli konulardan bir tanesidir. Çocukların beslenme alışkanlıkları, çocukların gelişim süreçlerini etkilemektedir. Ailelerin bu süreç içerisinde daha bilinçli olmaları, çocukların beslenme alışkanlıklarına pozitif anlamda yansıyacaktır. Hazırlanan çalışma, ailelerin beslenme alışkanlıklarındaki bilinç durumlarını ölçerek çocukların sıklıkla tükettiği ürünleri, doğru ve sağlıklı bir şekilde işlenmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Sağlıklı bir şekilde üretilen besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesine kadar devam eden bu süreç, çocuk beslenmesi için önemlidir. Araştırma için nicel araştırma tekniklerinden anket modeli uygulanmıştır. Anket 400 kişi tarafından tamamlanmıştır ve sonuçlar SPSS tarafından analiz edilmiştir. Anket soruları SPSS ile faktörlere ayrılmıştır, Faktörlere daha sonraki süreçte ANOVA ve t-test uygulanmıştır. Anlamlı farklılıkları bulanan faktörler ortaya çıkmıştır ve sonuç kısmında bu farklılıkların analizi detaylı olarak yapılmıştır. Sonuç kısmında ürün satın alma ve ürün işleme yöntemleri üzerinde eksiklikler tespit edilmiştir, bu eksikliklerin giderilmesi için ailelerin bilinç durumları göz önünde bulundurularak bu eksiklerin nasıl giderilebileceğinden bahsedilmiştir. Aileler çocukları hazır gıdalardan uzak tutmak istemektedir ama aile bireylerinin gıda satın alma ve gıda hazırlama sürecinde eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Anket sonuçları da bunları göstermektedir. Çocukların beslenme alışkanlıklarının sadece hazır gıdalardan uzak tutmak ile olmayacağı, çocukların doğru bir beslenme alışkanlığının oluşturması ve ailelerinde buna 2 yaşından itibaren katkı sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Child nutrition is an important issue that should be considered in our country and in the world. This is because it affects children's developmental processes. Children's eating habits affect the developmental processes of children. The fact that families are more conscious during this process will have a positive impact on their children's eating habits. It is thought that the prepared study can contribute to the correct and healthy processing of the products that children often consume by measuring the awareness of families in their eating habits. This process, which continues until the healthy consumption of foods produced in a healthy way, is important for child nutrition. Questionnaire model, one of the quantitative research techniques, was used for the research. The survey was completed by 400 people and the results were analyzed by SPSS. Questionnaire questions were divided into factors with SPSS, ANOVA and t-test were applied to the factors in the later process. Factors that found significant differences emerged, and in the conclusion, these differences were analyzed in detail. In the conclusion part, deficiencies in product purchasing and product processing methods have been identified, and in order to eliminate these deficiencies, it has been mentioned how these deficiencies can be eliminated by taking into account the awareness of the families. Families want to keep children away from ready-made foods, but it has been determined that family members have deficiencies in the process of purchasing food and preparing food. The survey results also show this. Children's eating habits will not only be by keeping them away from ready-made foods, children should form a correct eating habit and their families should contribute to this from the age of 2