Blokzincir yöntemiyle sunucu-istemci arası güvenli web haberleşmesi
Client-server secure web communication with blockchain method
  1. Tez No: 700488
  2. Yazar: DURDU ÖZDEN ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Blokzincir adını bitcoin ile duyurmuş olsa da yapabilecekleri sadece kripto para ile sınırlı kalmayıp birçok teknolojide kullanılabilir. Blokzinciri, sürekli büyüyen bir veri yapısı olup dağıtık bir mimariye sahiptir. İşlemler değiştirilemez, yapılan işlemleri ve bir önceki bloğun adresi bloklara yazılır. Blokzinciri merkezi bir sistem olmayıp ağa katılan tüm katılımcıların zincirde bir halka olarak yer almasını sağlar. Bu çalışmada; günümüzde web sayfalarında istemci ve sunucu arasında iletişim kurmada kullanılan SSL/TLS yerine yeni bir yöntem olan blokzincir kullanılarak güvenli bağlantı kurulması önerilmiştir. Sunucu-istemci arasındaki anahtar paylaşımının yönetilmesinde blokzincirinin görev alacağı şekilde tasarım yapılmıştır. Adına SSLChain denilen yöntem kullanılarak istemci-sunucu arasında güvenli veri alışverişi gerçekleştirildiği deneysel çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the term blockchain has been heard with bitcoin, it can be used in many technologies, not just crypto money. Blockchain has a distributed architecture and is a constantly growing data structure. Data blocks cannot be changed, each block has its own data and the previous block's address data. Blockchain does not have a centralized system, it ensures that all participants to participate in the network are included in the chain as a link. In this paper; Secure connection has been proposed using a new method, blockchain can use instead of SSL/TLS, which is used to communicate between client and server on web pages. It has been designed in such a way that the blockchain will take part in the management of the key sharing between the server and the client. It has been demonstrated by an experimental study that secure data exchange between the client and the server is carried out using the method called SSLChain.