Damızlık bıldırcın yumurtalarına ın ovo progesteron enjeksiyonunun kuluçka performansına etkileri
Effects of in ovo progesterone injection into breeder quail eggs on incubation performance
- Tez No: 700489
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
Bu deneme damızlık bıldırcın yumurtalarına in ovo progesteron enjeksiyonunun kuluçka özellikleri ve çıkış sonrası performans kriterlerine etkilerini araştırmak için yürütülmüştür. Denemede 56 günlük damızlık Japon bıldırcınlarından elde edilen 200 adet yumurta kullanılmıştır. Çıkış sonrası civcivler % 24 HP ve 2,900 Kkal ME/kg içeren bıldırcın civciv büyütme yemi ile yemlenmişlerdir. In ovo enjeksiyon uygulamasında çözelti için etil alkol (Sigma – Aldrich) ve progesteron (Sigma – Aldrich) kullanılmıştır. Deneme protokolü aşağıdaki gibidir: Kontrol Grubu : Yumurtalara hiçbir muamele uygulanmamış, kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Deneme Grubu : Yumurtalara %70'lik etil alkol + %99'luk progesteron içeren çözeltiden (100 ml çözelti 100 mg progesteron içermektedir.) in ovo 0.1 ml enjekte edilmiştir (0.1 ml çözelti 0.1 mg progesteron içermektedir.). Denemede her bir grup, her biri 25 yumurta içeren 4 alt gruptan oluşturulmuş olup, toplam 200 adet yumurta kullanılmıştır (2 Grup x 4 Alt Grup x 25 Yumurta = 200 Yumurta). Yumurtalar deneme prosedürüne uygun olarak inkübasyon tablalarına yerleştirilmişlerdir (Her bir uygulama için 4 tekerrür x 25'er yumurta = 100 yumurta). İnkübasyonun 14. günü tamamlandıktan sonra yumurtalara in ovo progesteron enjekte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This trial was conducted to investigate the effects of in ovo progesterone injection in breeder quail eggs on hatchability characteristics and post-hatching performance criteria. In the experiment, 200 eggs obtained from 56 weeks old breeder Japanese quails were used. Incubation; It consists of two processes as development and hatching, the first 14-day process is called development, and the process until exit after that is called hatching. After hatching, the chicks were fed with quail chick breeding feed containing 24% HP and 2,900 Kcal ME/kg. Ethyl alcohol (Sigma – Aldrich) and progesterone (Sigma – Aldrich) were used for solution in in ovo injection application. The trial protocol is as follows: Control Group: No treatment was applied to the eggs and they were considered as the control group. Experimental Group: In ovo 0.1 ml of solution containing 70% ethyl alcohol + 99% progesterone (100 ml solution contains 100 mg progesterone) was injected into the eggs (0.1 ml solution contains 0.1 mg progesterone.) . In the experiment, each group was formed from 4 subgroups, each containing 25 eggs, and a total of 200 eggs were used (2 Groups x 4 Subgroups x 25 Eggs = 200 Eggs). Eggs were placed in incubation trays in accordance with the trial procedure (4 replications x 25 eggs for each application = 100 eggs). After the 14th day of incubation was completed, in ovo injection was applied to the eggs. In ovo progesterone injection negatively affected hatchability and hatchability compared to the control group (84% vs. 29% for hatchability, and 87.5% vs.