Sürtünmesel kilitlenen implant-dayanak bağlantısının yüzey elementel analizinin (EDX) ve pürüzlülüğünün, mikro boşluk ve dayanak yer değiştirme miktarının in-vitro incelenmesi
In-vitro evaluation of surface elemental analysis (EDX) and roughness,amount of micro-gaps and abutment displacement of frictional lockingtaper implant-abutment connection
- Tez No: 700503
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İmplant ve dayanaklar arasındaki bağlantının stabilitesi üzerine yapılmış sayısız çalışma bulunmaktadır. Bağlantıda vida kullanmayan implant-dayanak sistemleri sürtünmesel kilitlenen sistemlerdir. Bu sistemlerde bağlantıya katılan yüzeyler belli bir açıda koniklik göstermektedir. Çalışmamız için soğuk kilitlenme dizaynına sahip 2 mm, 2,5 mm ve 3 mm bağlantı çapında toplam altmış üç adet implant-dayanak örneği üretilmiştir. Dayanaklar implantlara yerleştirilmeden önce ve yerleştirilip üzerlerine üç, altı ve on iki kere vurulduktan sonra implantlardan ayrılarak dayanak post yüzeylerinin çevresel taramalı elektron mikroskobunda yüzey pürüzlülüğü ve EDX analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte her vuruş sayısı sonrası dayanakların implant kuyularına gömülme miktarları optik ölçüm cihazında ölçülmüştür. Örneklerin üç, altı ve on iki vuruş sonrası bağlantı bölgelerindeki mikro boşluk miktarlarının analizi çevresel taramalı elektron mikroskobunda yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar bağlantı bölgesindeki mikro boşluk miktarlarının bakteri penetrasyonuna izin vermeyen düzeylerde olduğunu, bağlantı yüzeylerindeki yüzey pürüzlülüğünün vuruş sayıları sonrasında arttığını, bağlantı yüzeylerindeki kimyasal bileşenlerin değişimlerinin stabil olduğunu ve dayanakların her vuruş sayısı sonrasında implant kuyularına düzenli şekilde gömüldüğünü fakat üç vuruş sonrasındaki gömülme miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There are numerous studies on the stability of the connection between the implant and abutments. Implant-abutment connection systems that do not use screws in the connection are frictional locking taper systems. In these systems, the surfaces participating in the connection show a conicity at a certain angle. For our study, a total of sixty-three implant-abutment specimens with a cold welding design with 2 mm, 2,5 mm and 3 mm connection diameters were produced. Before the abutments were placed on the implants, and after they were placed and tapped three, six and twelve times, they were separated from the implants and surface roughness and EDX analyzes were performed on the abutment post surfaces using an environmental scanning electron microscope. The amount of sinking of the abutments after each tapp was measured in the optical measuring device. The analysis of the micro-gaps in the connection areas of the samples after three, six and twelve tapps was made by the environmental scanning electron microscope. The results showed that the amount of micro-gaps in the connection area decreased to levels that do not allow bacterial penetration, the surface roughness of the connection surfaces increased after each tapping, the surface chemical components were stable and there was no significant difference in the amount of sinking of the abutments after three hits.