Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Silifke ilçesi yükseköğretim kurumlarında bir araştırma
Analysis about the relationship between university students'personality features and entrepreneurship tendencies: A research on higher education institutions in Silifke district
- Tez No: 700504
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Girişimcilik; kökeni çok eski zamanlara dayanan ve toplumların sanayi ve teknolojik anlamda gelişme göstermesiyle artış gösteren bir kavramdır. Ekonominin en önemli yapıtaşı olan girişimciler ise toplumsal refahın artışının kilit noktalarını oluşturan bireylerdir. Bu kişiler toplumdaki istihdam olanağına katkı sağlayan en önemli etkenlerdir. Girişimcilik kavramı zaman içinde daha detaylı bir şekilde incelendiğinde ise girişimciliğe olan eğilim önemli hale gelmiştir. Bu kavram ile birlikte kişilik faktörü bireyin en belirgin temel özelliği olduğu için girişimcilik faaliyetlerinin ortaya çıkmasına etkisi azımsanamayacak kadar büyüktür. Yani, bu bağlamda yeni oluşan girişimcilik faaliyetlerinin sonuçlarında ve sürdürme noktasında bireylerin başarılarının ölçülmesi, kişilik özellikleri ile açıklanmaktadır (Karaca, 2015). Çalışmanın birinci bölümünde kişilik özelliklerinin tanımı, bileşenleri ve kişilik kuramları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde girişimciliğin tanımı, benzer kavramları, önemi ve girişimcilik eğilimi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırma sorunsalına ilişkin analizler ve hipotez sonuçları paylaşılmış olup, sonuç bölümünde araştırma sonuçlarını yorumlanıp önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship: It is a concept that has its origins in ancient times and has increased with the industrial and technological development of societies. Entrepreneurs, who are the most important building blocks of the economy, are the individuals who constitute the key points of the increase in social welfare. These people are the most important factors contributing to employment opportunities in the society. When the concept of entrepreneurship is examined in more detail over time, the tendency towards entrepreneurship has become important. With this concept, since the personality factor is the most distinctive basic feature of the individual, its effect on the emergence of entrepreneurial activities is too great to be underestimated. In other words, in this context, measuring the success of individuals in the results and maintenance of newly formed entrepreneurial activities is explained by personality traits (Karaca, 2015). In the first part of the study, information about the definition of personality traits, its components and personality theories are given. In the second part, information about the definition of entrepreneurship, similar concepts, importance, and entrepreneurship tendency is given. In the third part, the analyzes and hypothesis results related to the research problem are shared, and in the conclusion part, the research results are interpreted, and suggestions are made.