Utilization of wet-handled and dry-handled coal bottom ashes in portland cement based composites
Yaş-taşınan ve kuru-taşınan kömür taban küllerinin portland çimentosu esaslı kompozitlerde kullanımı
  1. Tez No: 700570
  2. Yazar: SERA TİRKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kömür taban külü, kömür yakan fırınların tabanından toplanan kaba, taneli, yanmaz bir yan üründür. Genellikle, taban külünü soğutmak ve taşımak için büyük miktarlarda su kullanan yaş taşıma sistemleri (YTŞ) kullanılmaktadır. YTŞ, su dolu hazneler veya suya batmış konveyörler gibi teknolojilerden oluşmaktadır. Bununla birlikte, su arıtma ihtiyacından, kirli su gibi çevresel kaygılardan ve yüksek işletme maliyetleri gibi sebeplerden dolayı, su ve su arıtma gerektirmeyen ve sürdürülebilir olan kuru taşıma sistemlerine (KTŞ) gerekli bir geçiş yapılmaktadır. Ayrıca, KTŞde ısı enerjisinin kazana geri döndürülmesi, daha düşük kömür kullanımı ile sağlanabilmektedir. Mevcut durumda her iki taşıma sistemi de termik santrallerde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çimento ikame malzemesi veya ince agrega olarak kullanıldığında Portland çimentosu esaslı sistemlerde yaş taşınan ve kuru taşınan taban küllerinin performansı araştırılmıştır. Taban külleri, benzer yakma ve çalışma sistemlerine sahip, aynı kömür türü kullanılan iki farklı termik güç ünitesinden toplanmıştır. Ünitelerden biri YTŞ ve diğeri KTŞ ile kurulmuştur böylece kül taşıma sistemlerinden gelen küller kontrollü karşılaştırılabilmiştir. Her iki taban külü de oldukça amorf yapıya ve benzer kimyasal bileşimlere sahip bulunmuştur. Bunun yanında, kuru taşınan taban külü daha hafif, kaba, gözenekli ve öğütülebilir olarak bulunmuştur. Öğütülerek çimento ikame malzemesi olarak, elenerek ince agrega olarak veya her ikisi olarak birleşik kullanıldığında, taban külleri benzer basınç ve eğilme dayanımı, hidratasyon ısısı ve alkali-silika reaksiyon direnci göstermişlerdir. Sonuçlar, her iki kül işleme sisteminden gelen taban küllerinin Portland çimento esaslı sistemlerde etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Coal bottom ash (BA) is a coarse, granular, incombustible by-product collected from the bottom of coal-burning furnaces. Traditionally, it has been handled by wet-handling systems (WHS) that use large amounts of water for cooling and conveying BA. WHS rely on established technologies such as impounded hoppers or submerged scraper conveyors. However, the need for water treatment, environmental concerns such as contaminated water, and high operational costs caused a necessary shift from WHS to more sustainable dry-handling systems (DHS) that do not need water and water treatment. Furthermore, returning heat energy to the boiler from the DHS result in lower coal usage. Currently, both handling systems are actively used in thermal power plants. This research focuses on the performance of wet-handled (WH) and dry-handled (DH) BAs in Portland cement-based systems when used as supplementary cementitious material (SCM) or fine aggregate (FA). BAs were collected from two different thermal power units with similar burning systems and operating conditions which burn the same coal. One unit was equipped with WHS and the other with DHS allowing a controlled comparison of the ash handling systems. Both BAs were highly amorphous and had similar chemical compositions; albeit, AHBA was lighter, coarser, more porous, and more grindable. When ground and used as an SCM or sieved and used as FA, both BAs showed comparable compressive and flexural strengths, heat of hydration, and alkali-silica reaction resistivity. Results show that BAs from both ash-handling systems can be efficiently utilized in Portland cement-based systems.