İslami finansta finansal teknoloji (FinTek) ve FinTek'in katılım bankaları uygulamaları
Financial technology in Islamic finance (FinTech) and FinTech's participation banks applications
- Tez No: 700582
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Finans ve teknoloji kelimelerinin birleşmesi ile oluşan FinTek kavramı finans hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek mobil ödeme, para transferleri, gelir gider takibi, kredi ve kitlesel fonlama gibi alanlarda hizmet üretir. Büyüyen FinTek pazarında göz ardı edilmemesi gereken alanlardan biri de İslami FinTek'lerdir. Her geçen gün FinTek girişimleri küresel ölçekte giderek büyümekte, yatırımlar almaktadır. Yatırımlara ek olarak şirketler FinTek'ler için ayrı platformlar kurmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte İslam dünyasının ekonomisi FinTek'ler için pek çok fırsatlar sunmaktadır. Bu sunulan fırsatların Türkiye'de göze çarpan örneklerini ise katılım bankalarının kurmuş olduğu Lonca Teşkilatı ve Albaraka Garaj oluşturmaktadır. Teknolojide belirleyici güç olan inovasyonun yükselişi ve dijital dönüşümün hız kazanması FinTek girşimlerinin artmasına sebep olmaktadır. Finansal piyasalarda FinTek girşimlerinin ekosisteme sunmuş oldukları yenilikçi, güvenli, güçlü, müşteri deneyimini esas alan ürün ve hizmetleri İslami Finans ve bankacılık sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırarak finans kuruluşlarının ve bankaların uygulamış oldukları geleneksel iş yapılarına modernize çözümlerle katkı sağlamaktadır. Tezimde İslami Finans'ta FinTek'lerin ne aşamada olduğu ve Türkiye'de öne çıkan platformların İslami Finans sistemine nasıl çözümler getirdiği araştırılmıştır. Bu tezde FinTek'lerin hızla büyüyen ve artan hacmi ile Türkiye'de ve dünyada derinleşen İslami Finans'ın ihtiyaçlarına yönelik getirmiş olduğu teknolojik çözümlerin İslami Finans ekosistemine ne ölçüde fayda sağladığı analiz edilmiştir. Türkiye'de katılım bankalarının kurmuş olduğu Lonca Teşkilatı ve Albaraka Garaj'ın temel çalışma mantıklarını İslami Finans ekosistemi okurlarına kazandırmak amaçlanmıştır. Amaca yönelik geliştirilen çözüm önerilerine ilişkin teknik bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada anket uygulama yöntemi seçilerek nicel veriler elde edilmiştir. Araştırma konusu somut bilgilerle desteklenerek bu doğrultuda katılımcılardan alınan dönütler çerçevesinde savunulan fikirlere katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of FinTek, which is formed by the merger of finance and technology words, combines financial services with technology to provide services in areas such as mobile payments, money transfers, income and expense tracking, credit and crowdfunding. One of the areas that should not be ignored in the growing FinTek market is Islamic FinTeks. Every day, FinTek startups are growing and receiving investments on a global scale. In addition to investments, companies establish separate platforms for FinTeks. Along with these developments, the economy of the Islamic world offers many opportunities for FinTeks. This opportunity is offered examples of their outstanding participation banks in Turkey, which was established Lonca Teşkilatı and constitutes Albaraka Garaj. The rise of innovation and the acceleration of digital transformation, which is the decisive force in technology, causes the increase of FinTek initiatives. The innovative, safe, powerful products and services that FinTek initiatives offer to the ecosystem in financial markets, based on customer experience, bring a different perspective to the Islamic Finance and banking sector and contribute to the traditional business structures of financial institutions and banks with modernized solutions. Islamic Finance in the Fintek of my thesis is, at what stage and the prominent Islamic platform in Turkey has been investigated how to bring solutions to the financial system. This thesis was analyzed in Turkey with the rapidly growing and growing volume of Fintek Islamic world and deepening of the technological solutions which have brought the need for Islamic Finance to the Finance ecosystems provide benefits to what extent. Which was established by the participation banks in Turkey Lonca Teşkilatı and Albaraka Garaj the main work of Islamic Finance is intended to provide the reader logic ecosystems. A technical survey has been conducted regarding the solution suggestions developed for the purpose. In the study, quantitative data were obtained by choosing the questionnaire application method. The research subject was supported with concrete information and in this direction, the ideas defended within the framework of the feedback received from the participants were contributed.