Türkiye fintek ekosisteminin gelişimi ve İslami Finansa katkısı
The future of Turkish fintech ecosystem and its contribution to Islamic Finance
- Tez No: 867151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yükselen teknolojik gelişmeler ve mobil cihazların yaygınlaşması, yaşantımızda önemli değişikliklere yol açarak dijitalleşmeyi hayatımızın her alanında vazgeçilmez bir unsur haline getirdi. Bu büyük değişim ve dijitalleşme, finans piyasalarını da büyük ölçüde etkiledi. Finansın teknolojiyle birleşmesinden doğan finansal teknolojilerin (fintek) gelecekte İslami finans dünyasında da belirgin bir rol oynayacağı bu çerçevede öngörülmektedir. Finans teknolojisini Şeriat prensipleriyle birleştiren ve küresel finansal ekosistemin hızla genişleyen bir bileşeni olan İslâmi Finans teknolojisi, finans sektöründe bir devrimci güç olarak öne çıkarak, teknolojiyi İslam'ın derin etik prensipleriyle bütünleştirerek artan finansal katılımı, ekonomik gelişmeyi ve etik ve ahlaki kurallara uygun birçok verimli, şeffaf, Şeriat uyumlu finansal çözümü vadetmektedir. Bu çalışma aynı zamanda İslâmi Finans Teknolojisinin kökenlerini, uygulamalarını ve düzenleyici yönetişimi ele almaktadır. Şeriat uyumlu dijital bankacılık, kitle fonlaması ve P2P kredi platformları gibi yenilikçi uygulamalarının yanı sıra, risk değerlendirmesi ve yatırım stratejileri için yapay zekâ ve makine öğrenme, İslâmi kripto paralar için blokzincir teknolojisi ve İslâmi sigorta ürünlerinin akışkan dağıtımı için ileri teknolojilerin entegrasyonunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, dünya ve Türkiye fintek ekosisteminin gelişimi ve İslâmi finansa etkilerini analiz etmektedir. Türkiye'de fintek üzerine birçok araştırma yapılmış olmasına rağmen, İslâmi fintek alanında literatürde çok sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, mevcut az sayıdaki araştırmaya katkıda bulunarak literatür zenginleştirmeyi hedefleyerek İslâmi fintek üzerine yeni bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, İslâmi Fintek alanındaki teknolojilerin ve uygulama alanlarının inceleyerek, dünya genelinde ve Türkiye'de sektörün durumu hakkında bilgi sunarak uluslararası danışmanlık firmalarının sektörle ilgili raporları, düzenlenen seminerlerden elde edilen veriler Türkiye fintek ekosistemi'nin gelişimi ve İslâmi finansa katkısını tetikleyen unsurlar konusunda bilgiler içermektedir. Bu noktada, İslâmi Fintek alanındaki gelişmeler detaylı bir şekilde açıklanıp sektördeki mevcut durumu değerlendirilirken özellikle Türkiye'nin bu alandaki rolünü daha geniş bir perspektiften incelenmektedir. Sonuç olarak İslâmi Finans ile Fintek'in yükselişinin küresel çapta dikkat çektiği ve özellikle faizsiz ve risk paylaşımı odaklı İslâmi finansın, geleneksel finansal yapıların değişiminde etkili olduğu görülmüştür. Fintek'in sağladığı inovasyon ve erişilebilirlik artışı, mobil bankacılık, dijital ödemeler ve yatırım platformları gibi uygulamalarla İslâmi finansın geniş kitlelere ulaşmasını sağlamış ve sürdürülebilir finansal çözümleri teşvik etmiştir. Ancak, bu gelişmelerin düzenlenmesi, denetlenmesi ve olası risklerin azaltılması için yeni ve esnek yaklaşımlara ihtiyaç vurgulanmıştır. Gelecekte, büyük veri, yapay zekâ, kuantum hesaplama gibi teknolojilerin Türkiye'nin İslâmi Fintek sektöründe daha etkin kullanılması gerektiği ve bu sektörün kurumsal ve sermaye piyasalarıyla uyum içinde ilerlemesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, devletlerin düzenleyici adımlarıyla finansal kuruluşların iş birliklerinin, İslâmi Fintek'in büyümesi ve istikrarı için kritik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advent of advanced technology and the pervasive integration of mobile devices have instigated profound transformations, rendering digitalization an essential element in every aspect of our lives. This widespread shift towards digitization has notably impacted financial markets. There is an expectation that financial technologies (fintech), emerging from the fusion of finance and technology, will wield substantial influence in the financial sector in forthcoming years. The fintech concept is designed to streamline numerous services provided by financial institutions. This study specifically examines the progression of fintech applications within the realm of Islamic finance in Turkey. Islamic Finance technology, an expanding facet within the global financial landscape, merges financial technology with Sharia principles, representing a transformative influence within the financial sector. It aligns technological advancements with the ethical underpinnings of Islam, promising increased financial inclusivity, economic growth, and ethical financial solutions. This investigation delves into the genesis, practical applications, and regulatory oversight of Islamic Financial Technology. It sheds light on pioneering applications, including Sharia-compliant digital banking, crowdfunding, P2P lending platforms, alongside the integration of cutting-edge technologies such as artificial intelligence, machine learning for risk evaluation, blockchain for Islamic cryptocurrencies, and streamlined distribution of Islamic insurance products. Islamic Finance technology, an expanding facet that combines financial technology with Sharia principles, is gaining prominence in the financial domain. Representing a transformative force, it pledges increased financial inclusivity, economic advancement, and a multitude of efficient, transparent, Sharia-compliant financial solutions aligned with ethical rules by integrating technology with the profound ethical principles of Islam. Moreover, the study delves into the inception, applications, and regulatory frameworks of Islamic Financial Technology. It highlights innovative applications like Sharia-compliant digital banking, crowdfunding, P2P lending platforms, and the assimilation of sophisticated technologies encompassing artificial intelligence, machine learning for risk evaluation, blockchain technology for Islamic cryptocurrencies, and streamlined distribution of Islamic insurance products. This research examines the dynamics of the global and Turkish fintech landscape and its implications for Islamic finance. While numerous studies have explored fintech within the Turkish context, the literature on Islamic fintech remains scarce. Consequently, this study seeks to offer a new resource on Islamic fintech, intending to augment existing literature by providing valuable insights into this relatively underexplored area. This thesis study explores the technological landscape and application domains within the realm of Islamic Fintech. It encompasses an overview of the global and Turkish sectors, inclusive of insights from international consultancy reports, seminar data, and an analysis of Turkey's fintech ecosystem development. The study aims to comprehensively elucidate the advancements in Islamic Fintech, evaluating Turkey's role within a broader context while scrutinizing the current sectoral status. The study reveals the global interest sparked by the convergence of Islamic Finance and Fintech, particularly in reshaping conventional financial paradigms towards interest-free and risk-sharing principles. Fintech advancements have expanded the reach of Islamic finance, fostering accessibility through mobile banking, digital payments, and investment platforms, fostering sustainable financial solutions. However, there's a highlighted necessity for adaptive regulatory frameworks to oversee these transformations, mitigating potential risks. Future advancements in technologies like big data, artificial intelligence, and quantum computing are recommended for a more effective utilization within Turkey's Islamic Fintech realm, aligning with corporate and capital markets. Moreover, government regulatory initiatives and financial institutions' collaboration are pivotal for the sustained growth and stability of Islamic Fintech.