Pulmoner emboli şüphesi ile toraks tomografisi çekilen onkoloji hastalarında klinik ve radyolojikbulguların analizi
Analysis of clinical and radiological findings in oncology patientsundergoing thoracic tomography for suspected pulmonary embolism
- Tez No: 700587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT BABUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pulmoner emboli (PE) belirli risk faktörlerine sahip hastalarda daha sık görülen, tedavi edilmediği takdirde önemli morbidite ve mortalite ile sonuçlanan bir klinik tablodur. Kanser, PE gelişimi için bağımsız bir risk faktörüdür. Çalışmamızda kanser tanısı mevcut olup PE şüphesi nedeniyle toraks tomografi çekilen hastalarda PE saptanma oranı, PE saptanan ve saptanmayan olguların klinik ve radyolojik bulgularının karşılaştırılması ve olası risk faktörlerini tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmamız 16 haziran 2017-15 haziran 2019 tarihleri arasında acil servise başvuran ve kanser tanısı olup PE şüphesi nedeniyle toraks tomografisi çekilen hastaların klinik özelliklerinin ve tomografi bulgularının incelendiği retrospektif bir araştırmadır. Çalışmamıza 306'sı (%62,8) erkek olmak üzere toplamda 487 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların 45'inde (%9,2) PE tespit edildi. PE tespit edilen olgularda kadın cinsiyet oranı anlamlı şekilde yüksekti (p =0,001).
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to compare clinical and radiological fndings between patients with and without pulmonary embolism (PE) and determine possible risk factors for PE development among patients with cancer. This was a retrospective study that examined the clinical features and tomographic fndings of patients with cancer who underwent thoracic tomog- raphy for suspected PE. A total of 487 cases were included in the study. Of which, 45 (9.2%) patients were found to have PE. The efect of gender on PE was found to be signifcant (p=0.018). Patients with PE compared to those without PE are 2.828 times more likely to be women than men.