Göçün Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlı kadınlar üzerinde yarattığı sorunlar
Problems caused by migration on East Turkestan women living in Turkey
- Tez No: 700631
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜRREŞİT CELİL KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Politika ve Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
1949'dan beri Çin işgali altında bulunan Uygur Türk toplumu, Çin hükûmeti tarafından azınlık bir milliyet olarak tanınmasına rağmen sistematik ayrımcı ve dışlayıcı politikalara maruz kalmaktadır. Çin hükümetinin Doğu Türkistanlılara yönelik uygulayageldiği insan hakları ihlalleri, sosyal adaletsizlik, ayrımcılık ve asimilasyon politikaları günümüzde toplama kamplarının da varlığıyla had safhaya ulaşmıştır. Doğu Türkistan'ın köklü Türk ve Müslüman kimliğinin silinmesini amaçlayan asimilasyon politikaları ile yürütülen sistematik işkenceler artık günümüzde uluslararası medyada önemli gündem maddesine dönüşmüş, birçok Batılı hükûmet nezdinde“Uygur Soykırımı”olarak resmen tanınmıştır. ÇKP yönetiminin sonu gelmeyen kısıtlama ve zulümleri sonucunda yurtlarından isteksiz olarak çok çetin şartlarda göç etmek durumunda kalan Doğu Türkistanlılar kültürlerini rahatça yaşayabileceklerini düşündükleri Türkiye'ye göç etmiştir. Türkiye'de genel itibariyle ikamet izni ile yaşamlarını sürdüren Doğu Türkistanlılar göç sürecinde ve göç sonrasında pek çok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma Türkiye'de ikamet eden Doğu Türkistanlı kadınların göç sonrası karşılaştıkları sorunları ile Türkiye'ye uyum sürecini tüm boyutları ile ele almaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Uyghur Turkish society, which has been under Chinese occupation since 1949, is exposed to systematic discriminatory and exclusionary policies despite being recognized as a minority nationality by the Chinese government. The human rights violations, social injustice, discrimination and assimilation policies implemented by the Chinese government against East Turkestan people have reached their peak with the existence of concentration camps today. Systematic tortures carried out with assimilation policies aimed at erasing the deep-rooted Turkish and Muslim identity of East Turkestan have now turned into an important agenda item in the international media, and have been officially recognized as the“Uyghur Genocide”by many Western governments. As a result of the endless restrictions and persecution of the CCP administration, East Turkestan people who had to immigrate unwillingly from their homeland under very difficult conditions immigrated to Turkey, where they thought they could live their culture comfortably. The people of East Turkestan, who generally live with a residence permit in Turkey, have faced many problems during and after the migration process. This study will try to deal with all aspects of the problems faced by women from East Turkistan residing in Turkey after migration and the process of integration into Turkey.