Okul yöneticilerinin epistemolojik inançları ile yenilik yönetimi arasındaki ilişki
The relationship between the epistemological beliefs of school managers and innovation management
- Tez No: 700630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin epistemolojik inanç düzeylerinin yenilik yönetimi yeterliklerini ne düzeyde yordadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Epistemolojik inançlar, yöneticilerin yeniliğe dair düşünce ve uygulamaları üzerinde etkili bir güç teşkil ettiğinden bireylerin üzerinde yönlendirici etki yaratabilir, dolayısıyla yöneticilerin sahip olduğu epistemolojik inançların yenilik yönetimi yeterliklerini, fikir ve tutumlarını etkilediği varsayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; okul yöneticilerinin epistemolojik inançları ile okul yöneticilerinin yenilik yönetimi yeterlikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine to what extent school administrators' epistemological belief levels predict their innovation management competencies. Since epistemological beliefs constitute an effective power on the ideas and practices of managers about innovation, they can have a directing effect on individuals, so it is assumed that the epistemological beliefs of managers affect innovation management competencies, ideas and attitudes. The aim of this study; To determine the relationship between school administrators' epistemological beliefs and school administrators' innovation management competencies.