Tüberküloz tanısında standart kültür, hızlı kültür (MGIT) ve polimeraz zincir tepkimesi (PZT) yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional solid culture, rapid culture (MGIT) and polymerase chain reaction (PCR) in the diagnosis of tuberculosis
  1. Tez No: 70065
  2. Yazar: MEHTAP SONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
5. ÖZET TÜBERKÜLOZ TANISINDA STANDART KÜLTÜR, HIZLI KÜLTÜR (MGIT) ve POLİMERAZ ZİNCİR TEPKİMESİ (PZT) YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Mehtap SONGUR Tek bir infeksiyon etkenine bağlı ölüm nedenlerinin başında gelen tüberkülozun görülme sıklığında son yıllarda gözlenen artış, beraberinde çoklu ilaç direnci gösteren suşların ve atipik mikobakterilerin de yaygınlaşmaları ve bunların önemli sağaltım problemlerine yol açmaları, etkenin erken tanısı yolundaki arayışları hızlandırmıştır. Biz de, Klinik Mikrobiyoloji Laboratu varımızda kullanılan geleneksel tanı yöntemleri yanısıra, biri kültüre dayalı (Mikobakteri Üreme Indikatör Tüpü) diğeri ise moleküler tanıya dayalı (Polimeraz Zincir Tepkimesi) hızlı tanı yöntemlerini kendi laboratuvar koşullarımızda uygulamayı amaçladık. Klinik olarak pulmoner tüberküloz ön tanısı alan 100 hasta ile kontrol grubu olarak tüberküloz olmadığı bilinen 20 hastanın balgam örnekleri çalışmaya alındı, örneklerin hepsinde Ziehl-Neelsen boyama ile mikroskopik inceleme, Lowenstein- Jensen besiyerinde kültür ve Polimeraz Zincir Tepkimesi uygulandı. Yayma sonucu olumlu olan örneklerden rastlantısal seçilen 36'sının, hem rutin kullanılan hem hızlı tanı amacıyla uyguladığımız kültür yöntemiyle ulaşılan sonuçlarının karşılaştırılması yapıldı. Klinik olumlu hastalığı saptamaları açısından karşılaştırıldıklarında, testlerin duyarlılık değerleri Ziehl-Neelsen için %68, Lövvenstein-Jensen için %80, Polimeraz Zincir Tepkimesi için %92 olarak bulundu. Her üç yöntemin seçiciliği de %100 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY COMPARISON OF CONVENTIONAL SOLID CULTURE, RAPID CULTURE (MGIT) and POLYMERASE CHAIN REACTION (PCR) in the DIAGNOSIS of TUBERCULOSIS Mehtap SONGUR.MD As the leading cause of death due to single infectious agent, tuberculosis has not only became prevalent in recent years, but on top of that, multidrug resistant strains and atypic mycobacteriae associated with it, increased in variety leading to various treatment problems, and that has boosted the research studies seeking early diagnosis of the disease. So we have aimed to test and put into practice not only conventional methods in diagnosis, but also two rapid methods, one based on culture (Mycobacteria Growth Indicator Tube) and the other on molecular diagnosis (Polymerase Chain Rection) in our Clinical Microbiology Laboratory. 100 sputum samples from patients who were clinicaly prediagnosed as tuberculosis and 20 sputum from patients as the control group who had been diagnosed other than tuberculosis were included in this study. All samples have been investigated with Ziehl-Neelsen staining, Lowenstein-Jensen culture and Polymerase Chain Reaction. Out of samples with acid-fast smear positive outcomes, randomly taken 36 were compared both on routine and rapid culture media. When compared in regard to detecting the clinically positive disease, Ziehl-Neelsen, Lowenstein-Jensen and Polymerase Chain Reaction had a sensitivity of 68%, 80% and 92% respectively, whereas all three methods had 100% specifity.