Deneysel infekte yaralarda lokal İsosorbiddinitrat'ın yara yeri infeksiyonu üzerine etkisi
- Tez No: 70066
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
34 7. ÖZET Yara infeksiyonu hala günümüz modern cerrahisinin önemli bir problemidir. Biz de bu problemin çözümüne katkıda bulunmak için infekte yaraların iyileşmesi üzerine lokal İsosorbiddinitrat'ın (İSDN) etkisini inceledik. 40 fareye cilt, cilt altı yağ dokusu, fasya ve adale tabakasını ilgilendiren orta hat insizyon yapıldı ve stafilokokus koagülaz (+) mikroorganizmalarla yara kontamine edildi. Grup I ve Grup II deki deneklerin yara yerlerine %10' luk İSDN, Grup III ve GruplV deki deneklerin yara yerlerine plasebo(steril izotonik solüsyonu) sürüldükten sonra yara yerleri primer kapatıldı. Denekler her bir grupta 10'ar denekten oluşan 4 gruba ayrıldı. Grup I' deki deneklerin yara yerlerine birinci günden itibaren 10 gün boyunca günde iki kez 25 mg. lokal %10' luk İSDN sürüldü. Grup II' deki deneklerin yara yerlerine beşinci günden itibaren günde iki kez 5 gün boyunca 25 mg. %10' luk lokal İSDN sürüldü. Grup IH' deki deneklerin yara yerlerine birinci günden itibaren 10 gün boyunca günde iki kez steril izotonik sürüldü. Grup IV deki deneklerin yara yarlerine beşinci günden itibaren 5 gün boyunca günde iki kez steril izotonik sürüldü. Sadece Grup IV e ait üç denek çalışma sırasında öldü(bir tanesi yara kapatıldıktan sonraki birinci gün diğer ikisi ikinci gün ). Bu üç denek çalışma dışı bırakıldı. Tüm deneklerin yara yerlerinden 5. ve 10. gün kültür alındı. 10. gün sonunda denekler sakrifiye edildi. Yara yerleri eksize edilerek histopatolojik olarak incelendi. Grup I ve II ile Grup III ve IV deki deneklerin yara infeksiyonu istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark olduğunu tespit ettik (p0.05). Yaralardan 5. gün alınan kültürlerde 1. Grupta bir, 2. Grupta üç, 3. Grupta sekiz, 4. Grupta yedi denekte stafilokokus koagülaz (+) mikroorganizmalar ürerken 10. gün alınan kültürlerde 1. Grupta bir, 2. Grupta iki, 3. Grupta beş, 4. Grupta dört denekte stafilokokus koagülaz (+) mikroorganizmalar üredi.35 Literatür bilgileri ve yaptığımız çalışmaya göre lokal nitrik oksid kullanımının yara iyileşmesi üzerine önemli bir etkiye sahip olan infeksiyon oranlarını önemli ölçüde azalttığı ve böylece yara iyileşmesini olumlu yönde etkilediği kanaatına vardık. Ancak bu verilerin desteklenmesi için birçok klinik ve deneysel çalışmaya ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
36 8. SUMMARY Wound infection continues to be a significant problem in today's surgical practice. We investigated the effects of isosorbiddinitrat ointment (preparat of nitric oxide) on the healing of infected wounds. Fourty adult mice were used throughout the study. Fourty mice undervent a midline abdominal incision including skin, subcutaneous fat, fasica and muscle and staphylococcal coagulase (+) microorganisms were applied to the wound. The topical isosorbiddinitrat (İSDN) was applied to group I and group II, the topical placebo was applied to group III and group IV before wound closure. The incisions were primarily closed and the mice were divided into 4 groups of 1 0. in group I topical İSDN ointment was applied to wound twice daily beginning on the first day after wound closure. in group II topical İSDN ointment was applied to wounds twice daily beginning on the fifth day after wound closure. in group III topical placebo ointment was applied to wounds twice daily beginning on the first day after wound closure. in group IV topical placebo ointment was applied to wounds twice daily beginning on the fifth day after wouud closure. Only 3 mice belonging to Group IV died. On the fifth and tenth day after wound closure cultures were obtained from the wound and the mice were sacrificed. Wounds removed and examined histologically. In the cultures obtained fifth day from the wounds, coagulase positive staphylocci were present 1 in group I, 3 in group II, 8 in group III, 7 in group IV. In the cultures obtained tenth day from the wounds, coagulase pozitive staphylocci were present 1 in group I, 2 in group II, 5 in group III, 4 in group IV.