Soprano repertuvarından seçme eserlerin çalışılmasına yönelik ısıtma egzersizleri ve performans sonrası ses soğutma
Warm up exercises for performing selected works from the soprano repertoire and voice cool down post-performance
- Tez No: 700673
- Danışmanlar: DOÇ. SETA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Varolduğu ilk andan günümüze insanoğlu, diğer canlılara göre entelektüel olarak evrimleşmiş, dili bir iletişim aracı olarak kullanmayı öğrenmiştir. Şarkı söylemek, insan sesinin gelişiminin büyük bir parçası olmuş, bir iletişim aracı olarak duygu aktarımının en sanatsal yönlerinden biri sayılarak hayatlarımızın bir parçası olmuştur. Gösterdiği bu büyük gelişim ile şarkı söyleme eylemini de geliştiren insanoğlu, dini ritüellerden başlayan bu süreci Opera Sanatının yaratılmasına kadar sürdürmüş ve sesini geliştirerek eserleri icra edecek güce kavuşmayı başarmıştır. Opera icra etmek kesinlikle kolay bir eylem değildir. Büyük bir güç gerektirir. Bu gücü kontrol etmek de ayrıca uzun bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Bir şan eğitmeninin öğrencisinin sesini olanakları doğrultusunda eğitmesi için elbette önce sesi oluşturan organların işlevlerini iyi bilmesi ve öğrencisine de kavratması gerekmektedir. Bu organların sağlıklı düzeyde yaşam boyu korunumunun sağlanması için gerekli olan tüm eylem ve alışkanlıkların kazandırılması ve bu davranışların rutin haline getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada sesi oluşturan organlar ve bu organların sesin oluşumundaki fonksiyonel işlevleri sunulmuştur. Ayrıca ses eğitimine yeni başlamış soprano sesler konu edinilmiş ve bu seslerin belirli bir aşama kaydetmesi adına başlangıç seviyelerine yönelik seçilmiş eserler üzerinden teknik kazanımların sağlanması için hem sesi ısıtma hem de ses soğutma egzersizleri sunulmuştur. Sunulan ses egzersizleri, hem parçalara uygun olarak seçilmiş hem de tüm ses eğitimi öğrencilerinin faydalanabileceği egzersizlerden oluşturulmuştur. Ülkemizde son yıllarda önemi ortaya çıkan ve yeni yeni ses getirmeye başlayan performans sonrası ses soğutma egzersizlerinin gerekliliğine vurgu yapılarak, bilimsel çalışmalardan derlenmiş performans sonrası ses soğutma egzersizi önerilerinde bulunulmuştur. Bu çalışmada Türkçe kaynak sınırlılığı göz önüne alınarak geniş bir yabancı kaynak taramasına yer verilmiş, ses eğitimi alanına yönelik derlenmiş bir Türkçe kaynak sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the first moment of its existence until today, humankind has developed intellectually compared to other living creatures and learned to use language as a tool for communication. Singing has played a big part in the development of the human voice; as a communication tool, it has become a part of our lives as one of the most artistic aspects of the transfer of emotions. With this great development, mankind also developed the act of singing and advanced this accomplishment starting with religious rituals until the creation of the Art of Opera. In the meantime, it achieved the power to perform various works by improving its voice. Performing the opera is by no means an easy act. It requires tremendous strength. Controlling this strength also involves a lengthy training process. In order for a vocal instructor to train his student's voice to its possible extent, of course, he must first know the functions of the organs that make up the sound and make sure his student comprehends that. It is fundamental to maintain all the actions and habits necessary to ensure a healthy life-long protection of these organs and to turn these behaviors into a routine. In this study, the organs that make up the sound and their functional aspects in the formation of the voice are presented. In addition, soprano voices that have just begun vocal training were taken as a subject, and both sound warm up and sound cool down exercises were presented. With that, technical gains through selected works were provided for beginners in order to improve their voices. The vocal exercises presented are selected both in accordance with the works and from exercises that all vocal training students can benefit from. Emphasizing the necessity of post-performance voice cool down exercises, which have come to be known in our country in recent years and have lately begun to have a significant influence, post-performance sound cool down exercises compiled from scientific studies were suggested. In this study, considering the lack of Turkish resources, a wide foreign resource search was included, and it was aimed to provide a compiled Turkish source for the field of voice training.