Sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının aile içi iletişime etkisi üzerine bir inceleme: Ümraniye örneği
The impact of social and mass media on family communication (Example of Umraniye)
  1. Tez No: 700672
  2. Yazar: NESLİHAN KIRMIZI UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Aile toplumun temelini oluşturan en küçük yapı taşıdır. Ailenin dinamiğini oluşturan en önemli unsur ise bireyler arası ilişkilerdir. Aile içerisindeki bireyler arası iletişimi etkileyen unsurlar arasında sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının son dönemde ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Çalışmamızın amacı sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının aile içi iletişime etkisinin incelenmesini sağlamak ve kitle iletişim teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte dönüşen yeni iletişim yöntemlerinin aile içi iletişimi ve ilişkileri ne şekilde etkilediğini ortaya koyabilmektir. Görüşme formları aracılığı ile bireylerin sosyal medya ve kitle iletişim araçlarını kullanım biçimleri ve süreleri, demografik özellikleri, sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının aile içi iletişimi nasıl etkilediği belirlenmiş, elde edilen veriler nitel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, sunulan grafik ve veriler ile elde edilen bulgular paylaşılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, katılımcıların sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının aile içi iletişimi olumsuz etkilediğine yönelik kanaat bildirdiği görülmüştür. Bireyler, sosyal medya araçlarında gözlemledikleri olumsuz aile yaşantılarının ve kitle iletişim araçlarında şahit oldukları aile içi şiddet vakalarının toplumu olumsuz etkileyerek aile içi iletişimi zedelediğini ve bu araçlara ayrılan sürenin aile içi iletişimi azalttığını ifade etmektedir. Bu anlamda ailenin yapısının korunmasına yönelik çalışmaların arttırılması gerektiği, sosyal medya ve kitle iletişim araçlarında erişim sağlanabilen haber ve paylaşımların içeriklerinin gözden geçirilmesi gerektiği ve bu araçlara ayrılan sürenin kısıtlanması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Family is considered as the smallest building block of the society. The most important factor of family dynamics is relations between the family members. It is possible to say that the impact of social and mass media on communication between family individuals come to the forefont in recent years. The objectives of this research are both analyzing the effect of social and mass media on family relationship and also mass and social media changing by technological development how affect the communication among family members. The habits of social and mass media usage by the individuals', their demographic characteristic and how social media and mass media affect intra-family communication has determined according to interview forms. Obtained data were analysed with qualitive method and findings were presented through the data and graphics. In conclusion , all participants have agreement that social and mass media has negative impact of family communication. The messages on mass media which is related to violance can negatively impact the society and can damage family relations and the time allocated to these tools reduces intra-family communication. In this case, it is observed that efforts to protect family structure should be increased, access to the contents of the news and shares in social media and mass media should be reviewed and the duration of usage should be limited