Factors explaining the real sector credit growth in Turkish economy and the effects of credit boom-bust cycles
Türkiye'de reel sektör kredi büyümesini etkileyen faktörler ve kredi daralma/genişleme döngülerinin etkileri
  1. Tez No: 700697
  2. Yazar: MEHMET SERCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye ekonomisi için kredi döngüleri, kredi büyümesi ve kredi büyümesinin firma bazlı belirleyicileri hakkında genel bir tablo ortaya koymak üzere bir toplam (agrega) analiz yapılmıştır. Bu tezdeki ana amaç Türkiye'de reel sektör kredi büyüme oranlarını açıklayan firma temelli değişkenlerin neler olduğunu belirlemek ve bu değişkenlerden kaynaklı etkinin aşırı kredi daralma ve genişleme dönemlerinde ne yönde gerçekleştiğini tespit etmektir. Tezin ilk kısmında, Hodrick-Prescott filtreleme yöntemiyle Türkiye'de 2006-2016 yılları arasında meydana gelen kredi genişleme ve kredi daralma dönemleri ortaya çıkarılmıştır. Tezin ikinci kısmında kredi büyüme oranlarını etkileyen firma temelli değişkenler belirlenmiştir. Bu analiz için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından derlenen Şirket Hesapları Veritabanında bulunan yaklaşık 14 000 firmaya ait 2007-2016 yılları arasındaki bilanço verisi analiz edilmiştir. Sabit Etkili Regresyon Modeli için belirli bilanço oranları bağımsız değişken olarak kullanılmış ve böylece firmaların kredi büyümelerine etki eden firma bazlı değişkenler tespit edilmiştir. Bu kapsamda, Firma Büyüklüğü, Finansal Masraflar/Varlıklar ve Vadeli Alacaklar/Satışlar oranlarındaki herhangi bir artışın firma kredi büyüme oranlarını azalttığı görülmüştür. Diğer taraftan, Nakit/Varlıklar, Net Kar/Varlıklar ve Toplam Borç/Varlıklar oranlarındaki artışın, kredi büyüme oranlarını artırdığı ortaya çıkmıştır. Tezin son kısmında, aşırı kredi hareketlerinden kaynaklı etkiler firma kredi büyüme davranışları üzerine yansıtılmıştır. Bu kapsamda modele kredi döngü dönemleri ile bağımsız değişkenlerin etkilerini birleştirmek üzere yapay değişkenler eklenmiştir. Sonuçlara göre, bazı değişkenlerin kredi büyüme oranına etkilerinin kredi daralma ve genişleme dönemlerinde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study constitutes an aggregate analysis for Turkish Economy in terms of presenting an outlook on the credit cycles, credit growth rates and its firm-level determinants. In this thesis, my aim is to find out which firm-level dynamics are important in explaining the real sector credit growth rates in Turkish economy and how this effect changes in periods of extensive credit growth and crunch periods. In first section I identified the extreme credit episodes in Turkey between 2006 and 2016 and explored the credit boom (expansion) and bust (crunch) periods by using Hodrick-Prescott filtering methodology. In the second part I estimated the firm-level determinants of company credit growth rates. To do so, I investigated the balance sheet data of nearly 14 000 firms surveyed in Company Accounts Database of Central Bank of Turkey spanning from 2007 till 2016. I used certain balance sheet ratios as explanatory variables for a fixed-effect regression model and find out which firm dynamics are critical in terms of explaining credit growth rates of companies. I found that any increase in Firm Size, Financial Expenses/Assets and Accounts Receivable/Sales, decreases the credit growth rates of companies. On contrary, any rise in Cash/Assets, Net Income/Assets and Debt/Assets increases the credit growth rates. In the last part, I tried to incorporate the effects of extreme credit cycle periods into the credit growth patterns of the firms. I launched interaction variables to combine the explanatory variables with credit cycle episodes. Results showed that the effect of some explanatory variables on credit growth rate differs during credit boom and bust periods.