COVID-19 sürecinin sağlık çalışanlarındaki damgalanma ve sosyal dışlanmaya etkisi
Impact of COVID-19 process on social stigmatization and exclusion of health workers
  1. Tez No: 700698
  2. Yazar: SİMGE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KAYA CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı COVİD-19'un sağlık çalışanlarına yönelik sosyal damgalanma ve dışlanmaya etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını hastanede çalışan 20 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik bilgi formu ve yarı-yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların söylemlerinin benzerlikleri ve ortak söylemlerine yönelik damgalanma üst temasında üç; sosyal dışlanma temasında üç ve COVİD-19'un sonuçlarına dair dört olmak üzere 10 tane alt kategori oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarına yönelik damgalanma kategorisinde virüs bulaştırıcı, virüs taşıma ve kahraman alt temaları olduğu gözlenmiştir. Dışlanma kategorisinde sosyal dışlanma, statü kaybı ve ekonomik dışlanma olduğu tespit edilmiştir. COVİD-19 sürecinde sağlık çalışanlarının damgalanma ve dışlanmaya maruz kalmasının yanı sıra COVİD-19'dan da etkilendiği saptanmıştır. Sağlık çalışanları COVİD-19 kaynaklı psikolojik ve mesleki tatminine yönelik olumsuz etkiler yaşamıştır. Bulgulara ek olarak sağlık çalışanlarının COVİD-19 sürecinde meslekleri kaynaklı içsel tatmin yaşadıkları ve mesleki itibarlarını tekrar hissettikleri de gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is on social stigmatization and isolation experienced by currently employed 20 health workers during the COVID-19 period. Semi-structured interviewing and socio-demographic information sheet are used for data gathering. Hermeneutic phenomenological analysis of data yields ten subthemes: stigmatization (three themes), exclusion (three themes), and impacts of COVID-19 (4 themes). Stigmatization-related subthemes are virus-infector, virus-transporter and hero; exclusion-related subthemes are social exclusion, status loss and economic exclusion; COVID-19-impacts-related subthemes are negative psychological effects, lost job-satisfaction, job-related intrinsic satisfaction and occupational prestige.