The differences between short term and long term test methods in ASR experiments
ASR deneyimlerinde kısa ve uzun süreli test yöntemleri arasındaki farklar
- Tez No: 700699
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, betonda alkali-silika reaksiyonunun (ASR) tespitinde yaygın olarak kullanılan test yöntemlerini belirlemek ve bu test yöntemlerinin yürütülme şartlarını detaylı olarak anlatarak kısıtlamalarını tespit etmektir. Bu incelemeyi yapabilmek için betonda ASR'nin tespitine yönelik yürütülen geçmiş çalışmalardan faydalanılmıştır. ASR'nin ilk tespit edilmesi 1940 yıllarında Stanton tarafından yürütülen çalışmalara dayanmaktadır ve bu önemli tespitten sonra pek çok çalışmada farklı test yöntemleri önerilmiş ve ASR'nin daha hızlı ve doğru bir şekilde belirlenebilmesi için araştırmalar yürütülmüştür. Bu tez çalışmasında, pratikte ve araştırma seviyesinde kullanılan 16 farklı test yöntemi dikkate alınmıştır. Bu test yöntemlerinden bir kısmı kısa süreli bir kısmı da uzun süreli test yöntemleri olarak ikiye ayrılmıştır. Bu test yöntemlerinin yürütülmesi için gerekli olan malzemeler, deney düzeneği ve yürütme şartları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu test yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi için bu alanda yürütülmüş bilimsel çalışmalardan faydalanılmış ve bu test yöntemlerinin kısıtlamaları tespit edilmiştir. Tez çalışmasının sonunda, farklı şartlar altında betonda ASR'nin tespiti için en uygun test yönteminin belirlenmesine yönelik tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to identify the common test methods used for the determination of alkali-silica reaction (ASR) in concrete, and furthermore provide testing requirements and limitations of these test methods through rigorous inspection of past research studies conducted on this field. ASR was first detected by Stanton in 1940s, and his research work formed the basis of most of the research studies undertaken in this field. Since then, researchers have been trying to develop faster and reliable test methods in detecting the ASR in concrete. In this thesis, details of 16 short-term and long-term test methods used for the determination of ASR in concrete are provided. Description of the test methods are outlined with respect to the selection of the materials, testing apparatus and requirements. Furthermore, literature survey on the use of these test methods are presented in order to outline the advantages and disadvantages of each method, as well as their limitations. The conclusion of this thesis provides suggestions on the choice of most suitable test method to detect alkali-silica reaction in concrete under varying conditions.