Production of doped/ undoped ZnO transparent conductive oxide thin film by hydrothermal method
Hidrotermal metotla katkılı/katkısız zinc oksit şeffaf iletken ince film üretimi
- Tez No: 700702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ÖKTEM, PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, katkısız ve W katkılı ZnO nanoyapıları (NY'ler) hidrotermal yöntemle cam yüzeyler üzerinde sentezlenmiştir. Sentez ve W-katkısı sırasında kullanılan sıcaklığın (75-125oC) NY'lerin yapısal, morfolojik, optik ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Raman spektrumları, sırasıyla ~100, 330 ve 435 cm-1 civarında üç net fonon modunun mevcut olduğunu ve asimetri oranının hem sıcaklığa hem de W-katkısına duyarlı olduğunu göstermektedir. Görünür bölgede, 100oC'de büyütülen NY'ler, diğerleri arasında nispeten daha yüksek olan, %85.73'lük bir ortalama geçirgenlik sergiler. ZnO'ya W-katkısının tabaka direncinde önemli bir düşüşe yol açması ilginçtir. Görünür bölgede mütevazı bir geçirgenliği birleştiren W katkılı ZnO NY'ler, gelecek vaat eden şeffaf bir iletken oksit görevi görebilir ve geçirgenlik ile levha direnci arasında iyi bir denge göstermektedir.Bu da başarım ölçüsünde dikkate değer bir artışa yol açar.
Özet (Çeviri)
In this study, undoped and W-doped ZnO nanostructures (NSs) are synthesized on glass substrates by hydrothermal method. The effects of the temperature (75-125oC) employed during the synthesis and the W-doping on the structural, morphological, optical, and electrical properties of the NSs are examined. Raman spectra suggests that three clear phonon modes exist at around ~100, 330, and 435 cm−1 respectively and asymmetry ratio is sensitive to both the temperature and W-dopant. In the visible region, the NSs grown at 100oC exhibit an average transmittance of 85.73%, which is relatively higher, among others. It is interesting to note that W-doping into ZnO results in a substantial decrease in sheet resistance. Combining a modest transmittance in the visible region, W-doped ZnO NSs can serve as a promising transparent conducting oxide (TCO)film and demonstrates a good balance of the tradeoff between transmittance and sheet resistance, which leads to a remarkable enhancement in the figure of merit (FOM).