Stratejik insan kaynakları yönetiminin kurumsal performans üzerine etkisi: Türkiye'de işletmeden tüketiciye (B2C) e-ticaret modeli üzerine bir araştırma
The effect of strategic human resources management on corporate performance: a study on the business-to-consumer (B2C) e-commerce model in Turkey
  1. Tez No: 700701
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı doğrultusun da SİKY'nin Türkiye'de B2C e-ticaret modeli ile faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal performansına etkileri tespit edilmiştir. Çalışma da ki veriler Türkiye'de B2C e-ticaret modeli ile faaliyetini sürdüren işletmelerin çalışanlarına anket uygulanarak elde edilmiştir. Anket çalışmasından elde edilen veriler üzerinde gerekli analizler yapılarak SİKY düzeylerinin işletmelerin kurumsal performansını ne derecede etki ettiği tespit edilmiştir. Çalışma'nın birinci kısmında SİKY'e dair kavramsal analize, ikinci kısmında e-ticaret üzerine kavramsal analize yer verilirken, üçüncü kısmında araştırma'nın amacı ve kapsamı doğrultusunda belirlenen evren ve örnekleme, araştırma'nın hipotezlerine kullanılan istatistiki veri analizlerine, araştırma'nın sınırlılıklarına, korelasyon ve hipotez testlerine yönelik regresyon analizleri sonucunda ortaya çıkan bulgulara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, stratejik insan kaynakları yönetiminin Türkiye'de B2C e-ticaret modeli ile faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal performansına katkısı olduğu, bu doğrultuda işletmelerin rekabet performansını, politika performansını ve yenilik performansını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the purpose of the study, the effects of SHRM on the corporate performance of businesses operating with B2C e-commerce model in Turkey have been determined. The data in the study were obtained by applying a questionnaire to the employees of the enterprises operating with the B2C e-commerce model in Turkey. Necessary analyzes were made on the data obtained from the survey study and it was determined to what extent the SHRM levels affect the institutional performance of the enterprises. In the first part of the study, conceptual analysis on SHRM, in the second part conceptual analysis on e-commerce, in the third part, the universe and sampling determined in line with the purpose and scope of the research, statistical data analyzes used in the hypotheses of the research, the limitations of the research. Findings that emerged as a result of regression analyzes for correlation and hypothesis tests are included. As a result of the research, it has been determined that strategic human resources management contributes to the corporate performance of the enterprises operating with the B2C e-commerce model in Turkey, and accordingly, it affects the competitive performance, policy performance and innovation performance of the enterprises.