Öğretmenlerde COVID-19 korkusu ile mesleki benlik saygısı ve özgecilik arasındaki ilişkiler
The relationship between the fear of COVID-19 and professional self-esteem and authority in teachers
  1. Tez No: 700703
  2. Yazar: ÇAĞRI BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğretmenlerde COVID-19 korkusu ile mesleki benlik saygısı ve özgecilik arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanının evrenini Orta Anadolu'da bir il merkezinde bulunan okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda görevli ilköğretim (temel eğitim) öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırma örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 387 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler COVID-19 Korkusu Ölçeği, Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği ve Öğretmen Özgecilik Ölçeği yardımı ile toplanmıştır. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu da kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmanın katılımcısı olan öğretmenlerde COVID-19 korku düzeyi ve Mesleki Benlik Saygısı düzeyi teorik ortalamanın altında, özgecilik davranışı ise üstündedir. Katılımcılara ait görüşlerde demografik özelliklerin tamamına göre yüzde 0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmenlerdeki COVID-19 korkusu ile mesleki benlik saygısı arasında pozitif yönlü, Özgecilik Davranışı arasında da negatif yönlü düşük bir ilişki bulunmaktadır. Mesleki Benlik Saygısı ile Özgecilik Davranışı arasında ise pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmanın temel değişkenleri arasında yapılan Doğrusal Regresyon Analizi sonuçları ise değişkenler arası ilişkilerin anlamlı olmadığını ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları ilgili literatür temelinde tartışılmış ve bulgulara dayalı olarak geliştirilen bazı öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between teachers' fear of COVID-19 epidemic disease and professional self-esteem and altruism. The research is designed in relational scanning model. The universe of his research was composed of primary education (basic education) teachers working in pre-school, primary and secondary schools in a city center in Central Anatolia. The research sample consists of 387 teachers determined by the simple random sampling method. Data were collected with the help of COVID-19 Fear Scale, Occupational Self-Esteem Scale and Teacher Altruism Scale. A personal information form developed by the researcher was also used to collect data in the study. The data were analyzed with the help of SPSS 26 package program. According to the findings of the research, as COVID-19 fear level and Professional Self-Esteem level is below the theoretical average and, but Altruism behavior is above theoretical average. There are significant differences at the level of 0.05 percent in the opinions of the participants according to all demographic characteristics. There is a positive correlation between the Fear of COVID-19 Epidemic and Occupational Self-Esteem in teachers and a low negative relationship between Altruism Behavior. There is a positive correlation between Professional Self-Esteem and Altruism Behavior. The results of the Linear Regression Analysis conducted between the main variables of the study, on the other hand, revealed that the relations between the variables were not significant. The results of the research were discussed on the basis of the relevant literature and some suggestions developed based on the findings were presented.