Investigation of structure, morphological and optical properties of h-BN ceramic materials h-BN seramik malzemelerin yapısı, morfolojik ve optik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 700719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Chemistry, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bor önemli bir elementtir ve tek başına doğada bulunmaz, başka elementler içeren bileşiklerde bulunur. Bor, savunma endüstrisinden ilaç endüstrisine, temizlik maddelerinden nükleer endüstriye kadar modern teknolojide geniş bir kullanım alanına sahiptir. Borun bu önemli ve vazgeçilmez konumu gelecekte de artarak devam edecektir. Bu çalışmada borun, dünya ve Türkiye için son derece önemli olan endüstriyel yapısı, elektriksel ve teknik özellikleri hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca bu çalışmada bor oksidin karbon ve nitrojen ile reaksiyonu sonucunda hekzagonal bor nitrür oluşumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron is a important element and is not found alone in nature, it is present in compounds with other elements. Boron has a wide range of uses in modern technology, from the defence industry to the pharmaceutical industry, from cleaning agents to the nuclear industry. In the future, this important and indispensable position of boron will continue to increase. In this study, the world and in Turkey's boron extremely important for many industrial structural, electrical, and provide information on the specifications. In addition, the production and construction properties of hexagonal boron nitride produced from boron will be explained.