Lisede öğrenim gören kız öğrencilerin toplumsal cinsiyet algısı ile benlik saygısı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relations hipbetween gender perceptionand self-esteem of high school female students
- Tez No: 700722
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Kartal ilçesinde lisede öğrenim görmekte olan kız öğrencilerin toplumsal cinsiyet algıları ile benlik saygısı arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bununla birlikte öğrencilerin toplumsal cinsiyet algıları ile benlik saygısı düzeyleri de sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Kartal ilçesinde lisede öğrenim görmekte olan 380 kız öğrenci örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmada öncelikle kız ergenlerin toplumsal cinsiyet algısı düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra lisede öğrenim gören kız öğrencilerin, okul türleri, sınıf kademeleri, hayatlarının en çok geçtiği yer, ailenin gelir durumu, eğitim durumu, çalışıp çalışmama durumları gibi sosyo-demografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur. Son olarak lisede öğrenim gören kız öğrencilerin benlik saygını ne düzeyde yordadığı açıklanmıştır. Verilerin çözümlenmesi SPSS 22,0 paket program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü Varyans analizi ( ANOVA), bağımsız örneklem t-testi korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği puanları ile değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçeği arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Toplumsal cinsiyet algısı ile anne ve baba eğitim durumu, anne çalışma durumu, anne tutumu, okul türü, yaş ve sınıf düzeyi, algılanan gelir düzeyi, değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılarak tartışılmış ve sonraki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between gender perceptions and self-esteem of female students studying at high school in Istanbul Kartal. In addition, the relationships between students' gender perceptions and self-esteem levels and socio-demographic variables were examined. For this purpose, 380 female students studying at high school in Kartal district of Istanbul were determined as the sample. In the study, first of all, the gender perception levels of female adolescents were determined. Then, it was revealed whether the female students studying in high school differed according to their socio-demographic variables such as school types, grade levels, the place where they spent most of their lives, the income status of the family, educational status, and employment status. Finally, it is explained to what extent it predicts the self-esteem of female students studying at high school. Analysis of the data was carried out using the SPSS 22.0 package program. One-way analysis of variance (ANOVA) and independent sample t-test correlation analysis were used to analyze the data. In the study, Pearson correlation analyzes were performed to determine the relationship between the variables. According to the results of this analysis, it was observed that there was a low level of positive correlation between the Gender Perception Scale and the Self-Esteem Scale. There was a significant relationship between the gender perception and the education level of the mother and father, the working status of the mother, the attitude of the mother, the type of school, age and class level, and perceived income level. The findings were compared with the literature and discussed, and suggestions were made for further research.