Stresle başa çıkma tarzları ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on the relation between dealing ways of overcoming stress and intolerance to uncertainty
- Tez No: 700723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzları ile belirsizliğe tahammülsüzlükleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul' da üniversitelerin çeşitli bölümlerinde lisans eğitimi alan 160' ı kadın, 102' si erkek olmak üzere toplam 262 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmaya dahil edilen kişilerin demografik özellikleri ile ilgili verileri elde etmek amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'' , hangi başa çıkma tarzlarının kullandığını anlamaya yönelik ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'' ve belirsizliğe tahammülsüzlük seviyesini anlamak için ''Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi Spss 22. 0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, stresle başa çıkma tarzları ölçeği puanının, belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeği puanlarını yordama düzeyinin anlaşılmasına yönelik uygulanan çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre stresle başa çıkma tarzları ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasında orta seviyede bir ilişki ortaya çıkmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ile cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, yaşamının büyük çoğunluğunun geçirildiği yer, algılanan gelir düzeyi, kronik rahatsızlığa sahip olma ve alkol kullanım durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmamıştır. Yaşanılan ortam, psikolojik yardım alma durumu ve algılanan ebeveynlik tutumları değişkenleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında ise anlamlı düzeyde bir farklılık gözlenmiştir Bu çalışmanın, stresle başa çıkma tarzları ve belirsizliğe tahammülsüzlük konularında yapılacak diğer çalışmalar için kaynak niteliğinde olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between university students' styles of coping with stress and their intolerance to uncertainty. The sample of the research consists of 262 university students, 160 female and 102 male, who received undergraduate education in various departments of universities in Istanbul in the 2020-2021 academic year. Participants were determined on a voluntary basis.“Personal Information Form”to obtain data on the demographic characteristics of the people included in the data collection, the“Stress Coping Styles Scale”to understand which coping styles they use, and the“Intolerance to Uncertainty Scale”to understand the level of intolerance to uncertainty. ' used. The analysis of the data was carried out using the Spss 22.0 package program. In the study, according to the results of the multiple linear regression analysis applied to understand the predictive level of the scores of the stress coping styles scale and intolerance to uncertainty scale scores, a moderate relationship emerged between the styles of coping with stress and intolerance to uncertainty. There was no significant relationship between intolerance of uncertainty and intolerance to uncertainty with the variables of gender, mother and father education level, place where most of the life was spent, perceived income level, having a chronic illness and alcohol use. A significant difference was observed between the living environment, psychological help-seeking status, and perceived parenting attitudes variables and intolerance to uncertainty. It is aimed that this study will be a source for other studies on stress coping styles and intolerance to uncertainty.