Bireyleşme sürecinde Antik Yunan'dan kopuş ve Newton metodolojisinin etkileri
Break from Ancient Greece in the process of individuation and the effects of Newtonian methodology
- Tez No: 700728
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN SARFATİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Avrupa'nın düşün dünyasında bireyin özne haline dönüşümü uzun ve zorlu bir süreçtir. Antikiteden başlayarak birey, akıl ve hareket olguları ekseninde değerlendirilmiş ve bilginin kaynağı ve edinimi ile ilgili epistemolojik sorularla karşılaşmıştır. Antikitede genellikle vatandaş kavramı ile ontolojisi oluşturulan birey, Orta Çağ boyunca skolastik düşüncenin altında ezilmiş ve merkezden çevreye doğru itilmişse de Modern Çağ'da kendini yeniden tanımlayacak ve ontolojisini kendi üzerine inşa edecektir. Déscartes- Spinoza ekseninde başlayan kendini yeniden yapılandırma durumu, ilerleyen zamanlarda Liberalizm'in yükselişi ile birlikte daha belirgin bir anlam kazanacaktır. Isaac Newton ile bilimsel bilginin elde ediliş şeklindeki metodolojik değişim ve bulgular ile birlikte fizik disiplini yeni bir anlam kazanırken, kendi dışındaki disiplinleri de ciddi şekilde etkilemeye başlamıştır. Evrensel yasa kavramı ile birlikte kozmosun hareket ve düzeninin basit ve tek bir yasa ile tanıtlanması, diğer disiplinlere de ilham olmuştur. Bir ahlak felsefecisi olan Adam Smith, Newtoncu analiz-sentez yöntemini ve evrensel yasa fikrini kendi çalışmalarında kullanarak yeni bir toplumsal düzen inşa etmeye çalışacaktır. Bu düzenin başat aktörü de yine birey olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the sphere of thought of Europe, the transformation of the individual into a subject is a long and difficult process. Starting from antiquity, the individual was evaluated on the axis of reason and movement phenomena and faced epistemological questions about the source and acquisition of knowledge. Although the individual, whose ontology is usually created by the concept of the citizen in antiquity, was crushed under Scholastic thought throughout the Medieval and pushed from the center to the periphery, he would redefine himself and build his ontology on himself in the Modern Era. The state of self - restructuring, which began on the Déscartes-Spinoza axis, will take on a more pronounced meaning with the rise of Liberalism in later times. With the methodological changes and findings in the way scientific knowledge is obtained with Isaac Newton, the discipline of physics has gained a new meaning, while it has begun to seriously affect disciplines other than itself. Along with the concept of universal law, the introduction of the movement and order of the cosmos with a simple and single law has inspired other disciplines. Adam Smith, a moral philosopher, will attempt to build a new social order by using the Newtonian method of analysis and synthesis and the idea of universal law in his own work. The main actor of this order will also be an individual.