18-55 yaş arasındaki kadınlarda cinsel mitler ve cinsel doyum arasındaki ilişkiler
Relations between sexual myths and sexual satisfaction in womenbetween 18-55 years
  1. Tez No: 700727
  2. Yazar: SERAP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-55 yaş arasındaki kadınlarda var olan cinsel mitlerin cinsel doyum ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada kişilerin demografik özellikleri ile bağımlı değişken olarak ele alınan cinsel mit ve cinsel doyum arasında bir ilişki olup olmadığı ve oluşturulan grupların bu bağımlı değişkenlerle farklılaşması ya da farklılaşmaması incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'den toplam 208 kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sosyo-demografik bilgilerin elde edildiği kişisel bilgi formu ile Türkçe geçerlilik güvenirlik çalışması Tuğrul ve arkadaşları (1993) tarafından yapılan ve cinsel ilişkinin niteliği ile cinsel işlev bozukluklarını değerlendirmeye yönelik kullanılan Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDO)- Kadın Formu ile Gölbası ve ark. tarafından (2016) geliştirilen, Cinsel Mitler Ölçeği kullanılmıştır. Cronbach alfa güvenilirlik çalışması uygulanarak, bulunan alfa değerlerinin yeterli düzeyde güvenirliğe sahip olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre cinsel mitlerle cinsel doyum arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Eğitim durumu ilköğretim olan katılımcıların lise, lisans ve lisans üstü kişilere kıyasla daha yüksek cinsel mit toplam puanlarına sahip oldukları görülmekteyken; cinsel doyum toplam puanları eğitim durumuna göre anlamlı farklılaşmamaktadır. Bununla beraber 35 yaş üstü gruptaki kadınların mastürbasyon ve cinsel memnuniyet puanlarının 18-25 yaş grubu arasında kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular ilgili literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sexual myths and sexual satisfaction in women between the ages of 18-55. In the study, whether there is a relationship between the demographic characteristics of the individuals and sexual myth and sexual satisfaction, which is considered as dependent variables, and whether the groups formed differ or not with these dependent variables were examined. The sample of the research was carried out with the participation of 208 female individuals with active sexual life from the provinces of Istanbul, Batman, Adana and Aydın, which have different cultural structures within themselves. The Turkish validity and reliability study was conducted by Tuğrul et al. (1993) and the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRCDO)-Female Form and Gölbası et al. The Sexual Myths Scale, which was developed by (2016) and whose validity and reliability studies were conducted, was used. By applying the Cronbach alpha reliability study, it was seen that the alpha values found had sufficient reliability. According to the research findings, no significant relationship was found between sexual myths and sexual satisfaction. While it is seen that the participants with primary education have higher sexual myth total scores compared to high school, undergraduate and graduate students; sexual satisfaction total scores do not differ significantly according to educational status. On the other hand, it is seen that the masturbation and sexual satisfaction scores of women in the age group over 35 are higher than those in the 18-25 age group. The findings were discussed on the basis of the relevant literature.